• Головна
  • Батьківські комітети залишаються: що та коли зміниться насправді
11:04, 9 лютого 2018 р.

Батьківські комітети залишаються: що та коли зміниться насправді

Днями Міністерство освіти скасувало наказ №440. Це постанова про батьківські комітети. У ній йшлося про те, що це орган підзвітний загальношкільним батьківським зборам, а термін його повноважень – один рік. За правилами, до складу комітету повинен входити заступник директора школи з виховної роботи, а рішення батьківського комітету мали лише рекомендаційний характер. Головною його функцію була допомога школі покращувати умови освітнього процесу, захищати права учнів.

Новина про скасування батьківських комітетів викликала великий резонанс у суспільстві. Однак, відомство вже спростувало ці чутки. За словами міністра освіти Лілії Гриневич, наказ №440 є застарілим, а сьогодні готуються вже нові. При цьому скасувати батьківські комітети міністерство не може. Замість цього планують детально прописати та розширити повноваження батьківського самоврядування.

До того, ж у новому законі «Про освіту», батьківські комітети визначаються як одні із органів управління школою.

Як саме батьки зможуть брати участь в житті школи стане зрозуміло лише після публікації законопроекту "Про загальну середню освіту". При цьому, у міністерстві відзначають, що проект буде подано у парламент вже у цьому році.

Що ж не так з батьківськими комітетами сьогодні та що потрібно в них міняти?

Батьківські комітети залишаються: що та коли зміниться насправді , фото-1

«Я не розумію роль батьківського комітету. У школі моєї дитини він тільки збирає гроші, то на День вчителя, то на крейду, то ще на щось. Якогось впливу на організацію навчального процесу ми не маємо. Можемо організувати поїздку для всього класу в туристичне місце. Це вся наша роль", - розповідає член батьківського комітету Олена Сушко, мама п'ятикласника.

Батьківські комітети, як класні, так і загальношкільні, переважно займаються збором коштів на різні шкільні потреби. У зв’язку з цим і виникають претензії до них, у тих батьків, хто не має можливості матеріально допомагати школі (класу), або не згоден із сумою чи покупкою, запропонованими комітетом, або принципово не хоче витрачати кошти на школу.

Як реформувати батьківські комітети

Батьківські комітети залишаються: що та коли зміниться насправді , фото-2

Батьківські комітети можуть пропонувати поліпшення у роботі школи, зокрема щодо вибору підручників та іншої навчальної літератури, факультативів, однак користуються цим дуже рідко. Тобто, сьогодні батьки практично не мають впливу на освітній процес і його якість. На думку самих батьків та експертів, покращити роботу цих комітетів можна шляхом розширення їхніх повноважень і відповідальності. Наприклад, обов’язково враховувати думку батьків під час вибору програми розвитку школи, під час оцінювання (перевірки) роботи школи та їдальні. А керівників шкіл забов'язати вчасно інформувати батьків про якість освіти, що надається у закладі, про будь-які нововведення. 

За словами Лілії Гриневич, батьківські комітети все ж таки отримають більший вплив на ситуацію в школі. Однак, поки що невідомо, як саме ці повноваження будуть розширені...

Поліпшити роботу батьківських комітетів можна наступним чином:

1. Шукати приклади ефективної роботи інших батьківських комітетів, і реалізовувати кращі практики у своєму класі. 

2. Підтримувати тих активних батьків, які витрачають свій час на організацію та вирішення усіх шкільних питань.

3. На зборах - обговорювати питання розвиткудітей, доповнення навчального процесу майстер-класами, екскурсіями, конкурсами та змаганнями.

4. Вимагати прозорої фінансової звітності всередині комітету, приділяти увагу саме прозорості та звітності у збиранні та витрачанні грошей.

5. Налагодити ефективну комунікацію всередині батьківської громади школи - по всіх доступних каналах комунікації (сайт, стінгазета, розсилки електронною поштою, групи у соціальних мережах). Звітувати перед батьками щодо публічних фінансів батьківської громади саме тут.

6. Окремої уваги заслуговує співпраця батьківської громади із педагогами - важливо, щоб пріоритетом такої співпраці були питання розвитку освітнього процесу, запровадження сучасних елементів навчання, предметів, виховування духу творчості, підприємництва та ініціативи, відповідальності.

Взагалі ж можна сказати, що розширення повноважень батьківських комітетів дещо нагадує створення ОСББ. Якість умов навчання та освітнього процесу дітей тепер залежатиме від активної позиції усіх батьків, а відповідальність за це не перекладатиметься на державу чи окремих людей.

Читайте також:У Білій Церкві створять унікальний реєстр для обліку дітей шкільного віку та учнів.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
Чи пишаєтесь ви своїм містом, Білою Церквою?
проголосували 372 відвідувачів
Безумовно так
63,4%
Трохи
26,1%
Однозназно, ні
10,5%
#батьківськікомітети #новини #БілаЦерква #школа #освіта
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
ТОП новини
На фронті загинув воїн Циба Віктор Олександрович, чтець, півчий архієрейського хору Спасо-Преображенського кафедрального собору Білоцерківської єпархії Української Православної Церкви у м. Біла Церква
Головнокомандувач ЗСУ: Воєнне керівництво РФ поставило завдання захопити Часів Яр до 9 травня
Сили оборони України просунулися в районі Кремінної та Новомихайлівки: карти ISW
Іран запустив по Ізраїлю 350 ракет і дронів із 60 тоннами вибухівки: ЦАХАЛ уточнив наслідки атаки
Оголошення
live comments feed...