Україна відзначає День пам’яті та перемоги над нацизмом

Україна сьогодні відзначає День пам'яті та перемоги над нацизмом: історія цього свята і чому його перенесли
Фото: Bsmu.edu.ua
Україна сьогодні відзначає День пам'яті та перемоги над нацизмом: історія цього свята і чому його перенесли

У четвер, 8 травня, Україна відзначає День пам'яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років — вдруге разом із країнами Європи. Свято офіційно перенесли з 9 травня. Головна мета цього дня — гідно вшанувати пам'ять українських воїнів, які зробили свій внесок у перемогу, та висловити повагу всім тим, хто боровся проти нацизму.

TrueUA розповідає детальніше про цей день та чому раніше його відзначали 9 травня.

Чому раніше відзначали цей день 9 травня, а зараз — 8 травня?

До 2023 року в Україні 8 травня відзначали День пам'яті та примирення, а 9 травня — День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Проте наша держава приєдналася до європейської традиції — 12 червня 2023 року президент Володимир Зеленський підписав закон "Про День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років". З 2024 року 8 травня — День пам’яті та перемоги — єдина дата, коли Україна відзначає перемогу над нацизмом та вшановує памʼять загиблих у Другій світовій війні.

Щодо 9 травня, то з метою зміцнення єдності народів Європи, забезпечення миру та стабільності на Європейському континенті указом президента України від 8 травня 2023 року №266 в Україні встановлено День Європи.

Історія Дня пам'яті та перемоги над нацизмом

День пам’яті та перемоги — це нагадування, що Друга світова розпочалася внаслідок домовленостей двох тоталітарних режимів: націонал-соціалістичного (нацистського) у Німеччині й комуністичного в СРСР, а також небажання найпотужніших держав світу чинити спротив агресорам. Друга світова охопила значну частину планети. Участь у ній взяла 61 держава. Воєнні дії велися на території близько 40 країн — у Європі, північній Африці, Азії, Тихоокеанському регіоні. За різними оцінками, в цій війні загинуло від 50 до 85 мільйонів людей.

Українці воювали на боці антигітлерівської коаліції та зробили значний внесок у перемогу над нацизмом та союзниками гітлерівської Німеччини. Ціною цього стали надзвичайні втрати упродовж 1939–1945 років — українців та інших народів, які проживали на нашій землі й боролися проти тоталітарних режимів. Тоді загинуло понад вісім мільйонів осіб. 

Перемога над нацизмом була здобута внаслідок неймовірної концентрації всіх сил, взаємодопомоги, консолідації й мобілізації суспільства, солідарності народів та повного перелаштування економічного, політичного і соціального життя в інтересах боротьби зі злом. 8 травня 1945 року Антигітлерівська коаліція офіційно прийняла "Акт про беззастережну капітуляцію" Збройних сил нацистської Німеччини. Документ був підписаний ще 7 травня в Реймсі (Франція), однак ратифікований наступного дня в Берліні. З цієї нагоди 8 травня 1945 року в багатьох містах Європи та США були проведені святкування.

Символ пам'яті про Другу світову війну

З 2014 року символом пам'яті про Другу світову війну є червоний мак. Український інститут національної пам'яті заохочує використовувати "мак пам'яті" під час меморіальних заходів та у візуальних матеріалах на тему Другої світової. Мак є визнаним у світі символом пам'яті за загиблими у битвах з часів Першої світової війни.

Візуальний образ маку, який використовується в Україні, розробив у 2014 році харківський дизайнер Сергій Мішакін з ініціативи Українського інституту національної памʼяті та Національної телекомпанії України (зараз це Національна суспільна телерадіокомпанія України).

Нагадаємо, президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп вважає, що США виграли Першу та Другу світові війни, і наголосив, що Америка зробила набагато більше, ніж інші країни для цих перемог. Зокрема, він призначив 8 травня Днем перемоги у Другій світовій війні, а 11 листопада — у Першій світовій.

Інформує trueua.info

Новини компаній
14:00, 1 травня