Незважаючи на те, що існує думка, що роторні дробарки не призначені для роботи з міцними та абразивними матеріалами, насправді, справи йдуть по-іншому.

Яка модель роторної дробарки вважається найбільш популярною в Україні? Абсолютно вірно, СМД-75А. Дійсно, модель обладнання, як і інші вітчизняні агрегати, характеризується наявністю ротора з біламі, що не повертаються, але все ж є свої особливості в кріпленні деталей, так як біл на роторах може використовуватися повторно при зносі.

Відбивні плити дробарок є цілісними за конструкцією та масивними виробами, і в разі стирання країв необхідно змінювати всю деталь, хоча в деяких типорозмірах вже з'являються спеціальні накладки на краю, а в СМД-75 цю плиту можна перевернути на іншу сторону та встановити назад, продовживши термін її експлуатації.

Звідки ж виникло стійке переконання в тому, що роторні дробарки не призначені для обробки абразивних матеріалів високої твердості та міцності? На території України в виробництві роторних дробарок використовуються як марганцеву сталь, так і інші види сталі, що відрізняється високим рівнем зносостійкості, та чавун, тому в принципі спеціалізоване обладнанням може легко конкурувати за технічними характеристиками з моделями іноземного виробництва. Однак такі зносостійкі матеріали хоча і використовуються, але не масово. Тому при виробництві тих же бітлів на роторах можуть застосовуватися матеріали, які не зовсім підходять для роботи з абразивними матеріалами.

Роторні дробарки, дроблення абразивних матеріалів та переваги конусних дробарок

Роторна дробарка vs конусна дробарка

Що стосується конструкції роторних дробарок, вона відрізняється простотою, але все одно залишається масивною. Повертаючись до поділу дробарок на конусні й роторні, з огляду на технічні характеристики агрегатів, а саме масу, кількісний показник результативності, величини, потужності агрегатів різної комплектації як серед конусних, так і роторних дробарок, відповідь на питання про те, яку дробарку вибрати для отримання високоякісного щебеню, гостро не стоїть, оскільки можна брати як конусну, так і роторну дробарку з каталогу спецтехніки.

Якщо ж придивитися до форми зерна, одержуваного шляхом подрібнення матеріалів за допомогою роторної або конусної дробарки, то, звичайно, потрібно придивитися до технологічних особливостей різного виду пристроїв, призначених для дроблення. Перше, що слід відзначити, - підвищується кількість великого відсіву на 5-15%, якщо мова йде про використання роторної дробарки. Таким чином, кількість, отриманого в результаті щебеню, зменшується на 5-15%.

Форма зерна, отримана шляхом дроблення в роторної дробарці, виглядає набагато краще, так як під дією ударів зберігається первісна структура зерна. Звичайно, матеріал подрібнюється, але без утворення тріщин. У випадку з конусною дробаркою, яка характеризується дробленням шляхом стиснення і зсуву, на виході матеріал може мати невеликі тріщини.

Дійсно, з великим циклом навантаження і збільшенням кількості великого відсіву значно знижується продуктивність роторної дробарки. Пристрій, призначений для дроблення матеріалом шляхом удару та зсуву, є ще й більш енерговитратним у порівнянні з конусною дробаркою, так як гуркіт у неї вище. До того ж, збільшується навантаження і на саму дробарку. Що стосується швидкозношуваних комплектуючих, їх вартість підвищується в роторній дробарці закритого циклу, і знижується у відкритому, але все одно ці показники істотно більше, ніж у випадку з витратами на конусну дробарку.