Термінологію в сфері кріплення встановлюють положення ГОСТу 27017-86. Болт там визначено, як стрижень, з одного боку якого є різьбові витки, а на іншій - головка. Використання даної деталі передбачає два варіанти формування з'єднання. Перший - шляхом навинчивания гайки. Другий - вкручування в отвір, що знаходиться в одному з сполучених елементів створюваної конструкції. Технічні характеристики болтів визначаються безліччю параметрів, починаючи з міцності використаного для виготовлення металу, включаючи форму капелюшки і закінчуючи розмірами. Розглянемо ці аспекти більш докладно.

Купити болти за вигідною ціною ви можете вже зараз на сайті інтернет-магазину dinmark.com.ua!

Відмінні особливості

Опис болтів, що міститься в вищезазначеному Державному стандарті, багато в чому збігається з визначенням гвинтів: той же різьбовій стрижень і той ж капелюшок. Правда, останній там вказан не явно, а завуальовано: це - елемент конструкції гвинта, службовець для передачі моменту, що обертає зусилля. А далі по тексту використовується вже термін «головка». І якщо у болтів вона буває в, основному, 6-гранной конфігурації, то круглий капелюшок гвинтів може мати бічну рифлену накатку, або шліци різної форми.

Тепер кілька слів про різьбі. Витки можуть наноситися на весь стрижень болта, або на його частину. Останній варіант найчастіше передбачає ідентичність діаметра гладкого сегмента стрижня із зовнішнім діаметром різьблення. Втім, і тут трапляються винятки.

Класифікація

На ринку кріплення підрозділ болтів на класи здійснюється за наступними критеріями:

  • матеріал виготовлення. Це - не обов'язково метал. Завдяки технологічним досягненням такі кріпильні деталі можуть бути виготовлені і з пластика, наприклад, з поліаміду;
  • характеристики. Всього затверджено 11 класів міцності болтів. Залежно від того, до якого з них конкретний виріб відноситься, на його капелюшок наноситься відповідне маркування;
  • форма головки. У 6-гранного капелюшка болта можуть бути додаткові елементи. Наприклад, прес-шайба і подголовок. Також зустрічаються кріпильні деталі з опуклою, а не плоскою верхньою межею капелюшки;
  • вид покриття. Різновиди покриття детально прописані в Гості 1759.0-87: починаючи з усім звичного цинкового захисного шару, і закінчуючи нікелевим.

Але найчастіше класифікація болтів здійснюється за критерієм «сфера призначення». Нижче представлені лише найбільш затребувані типи такого кріплення.