Яким є нотаріальний механізм, і як він працює на практиці?

Вітаю, дорогі читачі!

Сьогодні поговоримо про не зовсім звичну тему, а саме як нотаріус може забезпечити ті чи інші докази в інтернеті. Адже така послуга нині популярна не тільки серед адвокатів чи юристів, а й пересічних людей, котрі зіштовхуються з порушенням своїх прав на просторах інтернету.

Зараз немає єдиного алгоритму, за яким може діяти нотаріус. Однак, в недалекому майбутньому може з’явитися відповідний закон та правовий механізм.

Найперше хочу сказати, що доказом може виступати будь-яка інформація з інтернету (фото, ілюстрації, тексти, їх копії та ін.). Також сюди відносять цифрову інформацію у вигляді сайтів, повідомлень, аудіо чи документів.

Якщо до нотаріальної контори звернулася особа з проханням забезпечити в мережі докази, нотаріус зобов’язаний:

  • Ознайомитися з сайтом, зафіксувати всю наявну інформацію, яку невдовзі можуть видалити. В іншому разі довести правоту заявника буде неможливо.

  • Нотаріально засвідчити протокол після огляду сайту та надати документ, що відображає зміст того чи іншого вебсайту. Нотаріус лише документує опрацьовану інформацію, а висновки має зробити суд.

Чимало громадян нині цікавляться, чи може переписка в месенджері з недобросовісними людьми послужити доказом під час судового процесу. І я відповідаю на це запитання так: якщо під інформацією, розміщеною на електронній пошті чи в котромусь із месенджерів стоїть електронний цифровий підпис, тоді такі докази мають юридичну силу.

Нотаріус забезпечує їх у випадках:

  • якщо особа важко хвора і її стан, очевидно, може погіршитися або настане смерть;

  • виїзду людини до іншої країни на довгий час;

  • якщо є об’єктивні побоювання, що доказові матеріали можуть бути знищені або замінені або пошкоджені;

  • якщо особа побоюється, що електронна інформація на просторах інтернету буде навмисне пошкоджена або вилучена;

  • запланованого подання доказів до закордонних судових інстанцій чи інші органи.

Отже, на кінець минулого року електронні докази повинні були подаватися у цифровому файлі, інакше нотаріус не зміг би підтвердити їх юридичну силу. Нині поки що немає такої процедури в судовій інформаційній системі, яка б полегшила алгоритм забезпечення доказів в інтернеті. Наразі спеціалісти працюють над вдосконаленням нормативної бази, що регулюватиме цифрові відносини.

Сподіваюся, вам сподобався мій допис. 

Якщо вам потрібна консультація або та чи інша нотаріальна послуга, ласкаво просимо до нашого офісу за адресою: Київ, вул. О. Гончара, 55, оф. 11.

Телефон для довідок: 067 633 14 32.

Більше інформації можна знайти на офіційному сайті: notary-chulovsky.kiev.ua.

Або, долучайтесь до нашої сторінки у Фб.

Дякую, що прочитали мою статтю!