Питання працевлаштування сьогодні важке як ніколи. Українці потребують роботи, рівень безробіття після початку війни зріс у багато разів. Це підтверджує статистика служби зайнятості.

Проте навіть найтрагічніші обставини можна звернути собі на користь. Наприклад, виграти в ПМ казино чи влаштуватися на роботу мрії. Розказуємо, як підвищити шанси на працевлаштування, якщо з його місцем ви вже визначилися.

Оберіть, куди ви хочете влаштуватися

Напевне, говорячи про компанію мрії - ви точно знаєте її назву. Проте слід бути реалістами. Багато бізнесів зупинили діяльність, інші вивели офіси за межі України чи просто не набирають нових співробітників.

Тому для початку перевірте, чи ваш роботодавець мрії продовжує працювати в Україні. Також знайдіть 1-2 компанії схожого рівня. Вони послужать альтернативою, якщо з основним роботодавцем нічого не вийде. 

На етапі пошуку, рекомендуємо одразу подивитися актуальні вакансії. Вони можуть розміщатися:

  • На сайті самої компанії. Зазвичай, для вакансій існує окрема сторінка.

  • На сайтах пошуку роботи - work.ua, robota.ua, hh.ua та інших. 

  • В соцмережах компанії - обов’язково підпишіться на її Facebook та LinkedIn.

  • У групах в Телеграмі чи Вайбері - цей спосіб пошуку вакансій є найменш зручним.

Покажіть, чому ви - ідеальний працівник

Компанії, особливо великі, прагнуть наймати людей, які в них зацікавлені. Тому резюме та супровідний лист варто готувати під конкретного роботодавця. 

Добре, якщо ви знайшли вакансію від компанії, яка вас цікавить. У вакансії буде описано саме те, чого прагне від співробітника роботодавець. Одразу ж перегляньте своє резюме. Та перепишіть його так, щоб зробити акцент на потрібному досвіді та компетенціях. 

Зверніть увагу: якщо ви подаєте резюме до кількох роботодавців - варто окремо адаптувати його до вакансій кожної з компаній. Універсальне CV “на всі випадки життя” не допомагає сподобатися компанії мрії. 

У супровідному листі спробуйте коротко показати, що ви вивчили інформаію про цілі компанії, її цінності. Та що ви налаштовані вирішити потреби роботодавця, на які направлена ця вакансія. Покажіть, що ви не просто прагнете зарплати, але і хочете запропонувати щось у відповідь.

Не здавайтеся занадто швидко

Ідеальний варіант - це якщо фірма виставила вакансію, ви відповіли на неї та потрапили на співбесіду. Проте в наш час все буває набагато складніше.

  1. Компанія працює, проте не виставляє вакансій. В такому випадку спробуйте знайти контакти відділу кадрів чи свого потенційного керівника. Напишіть їм лист про те, що мрієте працювати у цій компанії, вкажіть свої компетенції. Та, звичайно, прикріпіть резюме.

  2. Відповідь на резюме не прийшла. Можливо, вашу кандидатуру відкинули. А можливо, кандидатів занадто багато. У будь-якому випадку, рекомендуємо звернутися повторно і нагадати про себе.

  3. Немає відгуку після співбесіди. Тут рекомендація така ж. Пам'ятайте, що бути активним завжди краще, ніж ждати з моря погоди. Зателефонуйте і поцікавтеся вердиктом самостійно.