Минулий 2022 рік серйозно вплинув як на ринок праці загалом, так і на рекрутинг. Якщо ви опитаєте рекрутерів про їхній робочий досвід торік, відповідь, найімовірніше, буде неоптимістичною: пошук кандидатів на нових локаціях через релокейт, кількість кандидатів, що перевищує кількість вакансій, світчери, а також посилена конкуренція серед роботодавців. 

Хоча зараз ринок приходить до норми, а ситуація стабілізується, нещодавні зміни в рекрутингу вплинули на подальші тренди у 2023 році. Зараз ми розглянемо чого чекати ІТ рекрутерам найближчим часом, та на які тренди варто звернути увагу.

Топ 5 трендів в рекрутинговій агенції з IT підбору персоналу в Україні

Ми зібрали 5 найосновніших трендів, які стануть у пригоді ІТ рекрутеру в Україні, від інструментів до тенденцій.

  1. Стійкість і стабільність. Після всієї хиткої ситуації на ринку, кандидати віддають перевагу компаніям, які пропонують стабільність — зарплатоспроможність, стабільну електроенергію в офісі, і так далі. Також кандидати звертають увагу на надання компанією техніки та рівень зарплати. Говорячи про останнє, у 2023 році також очікується збільшення зарплат, тому варто очікувати, що запити кандидатів також будуть вищими.

  2. Інвестування в людей. Після початку повномасштабного вторгнення в Україну, велика кількість фахівців виїхали за кордон. На цей час ситуація така: бізнес розвивається, нові вакансії з'являються, але на ринку немає достатньої кількості фахівців. Така тенденція призвела до того, що компанії розвивають культуру інвестування у своїх співробітників, щоб утримати їх на позиції, у країні, а також виростити хорошого фахівця, який буде вже знати специфіку роботи.

  3. Вимоги кандидатів. Тенденція показує, що кандидати більше бояться втратити роботу, тому обирають вакансію більш уважно та з певними вимогами. До цих вимог можна віднести вже вищезгадану стабільність, а також приємну атмосферу в колективі, конкурентну зарплату та чесність від роботодавців. Після 2022 року, до перерахованих вимог також можна віднести й політичну позицію компанії, до якої також з увагою ставляться кандидати. 

  4. Віддалена робота. Через ситуацію в Україні, ще однією важливою вимогою шукачів роботи є умова віддаленої роботи. Згідно зі статистикою, після початку війни кількість охочих працювати віддалено зросла з 27% до 55%. Цей тренд можна також пояснити бажанням кандидатів, які виїхали за кордон, працювати в українській компанії.  Якщо компанія не може запропонувати віддалений формат роботи, є альтернатива у вигляді гібридного формату.

  5. Використання AI. Поява чату GPT значно вплинула на багато робочих сфер. Рекрутинг також може використовувати штучний інтелект для таких завдань, як аналіз резюме, генералізація скриптів, складання листів для холодної розсилки, а також створення опису вакансії або навіть перевірка тестового.

Рекрутингова агенція IT в Україні в 2023 

За останній рік рекрутингова сфера пережила струс через політичну ситуацію. Прогнози на 2023 рік трохи прояснюють картину і дають надію на краще. Ми побачили яка може бути найскладніша ситуація і впоралися з нею, тож далі — тільки краще.