Для кожного із нас обшук є стресовою ситуацією, особливо в тому випадку, коли він несподіваний. Ніхто не застрахований від таких подій, тому треба залишатися спокійним і розважливим, та згадати про свої громадянські права. Як правило, небагато громадян цікавляться своїми правами до настання неприємної ситуації. В такому випадку вам може знадобитися правова допомога адвоката при обшуку в Києві .

Під час розслідування кримінальних справ правоохоронними органами дуже часто проводиться слідча дія у вигляді обшуку. Вона може бути проведена у житлі, на робочому місці, в автомобілі або інших місцях, пов’язаних із злочином, що розслідується. Особі дуже важливо мати розуміння своїх прав та обов’язків, щоб захистити свої інтереси у процесі обшуку. Кримінальний процесуальний кодекс України передбачає такі права громадян при обшуку.

Докладні поради та рекомендації:

  • Право на адвоката

В Конституції України затверджено, що кожен громадянин має право на захист. Важливо пам’ятати, що вам гарантовано право адвоката під час обшуку. Запросіть кваліфікованого адвоката, який буде вашим представником під час обшуку, стежитиме за дотриманням процедур та захищатиме ваші інтереси. І чим раніше ви звернетеся про допомогу до адвоката, тим більше шансів у вас, що ваші права і свободи не будуть порушені. Ні один правоохоронний орган не має права заборонити вам скористатися допомогою адвоката.

  • Надання ухвали

Правоохоронні органи зобов’язані перед початком обшуку надати вам копію ухвали слідчого судді про проведення обшуку. В окремих випадках під час воєнного стану, дозвіл на проведення обшуку, може надавати керівник прокуратури вигляді обґрунтованої постанови прокурора. Це документ, який містить інформацію про цілі, підстави та місце обшуку та строк дії дозволу на обшук, який не може перевищувати одного місяця з дати його постановлення. Рекомендуємо уважно звертати увагу на строк дії ухвали про обшук, місце проведення обшуку, прізвища слідчого, або прокурора, яким надано дозвіл проводити обшук, перелік речей які дозволено вилучати. Ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук, дає право органу досудового розслідування, або прокурору провести обшук лише один раз.

  • Дотримання процедур

Правоохоронні органи під час проведення обшуку зобов’язані дотримуватися процедур, згідно з законом. Вам слід уважно стежити за їхніми діями та звернути увагу на наявність будь-яких порушень. Обшук обов’язково фіксується на відеокамеру, тому будьте уважні, відповідаючи на запитання правоохоронців. Правоохоронці зазвичай не роз’яснюють особі до початку обшуку її права в тому числі право зберігати мовчання і не свідчити проти себе. Тому однією з рекомендацій, є вимагати прибуття адвоката на місце обшуку та скористатися правом на мовчання до прибуття вашого адвоката. Правоохоронні органи, які проводять обшук мають право заборонити покидати місце огляду громадянам, що знаходяться в приміщення де проводиться обшук до його завершення. Досить часто обшук закінчується врученням письмового повідомлення про підозру.

  • Нелегітимний обшук

Під час обшуку повинні брати участь двоє незаінтересованих понятих. Дуже часто буває, що правоохоронці залучають своїх знайомих «понятих», нерідко за грошову винагороду, а тому особі, у власності якого проводиться обшук, потрібно уважно слідкувати за діями понятих і їх спілкування з правоохоронцями. Надалі таких понятих можна буде допитати як свідка в суді та у разі підтвердження їх процесуальної зацікавленості здобуті докази можуть бути визнані судом недійсними.

  • Конфіденційність

Особисті конфіденційні матеріали, такі як медичні записи або щоденники, можуть бути вилучені лише з особливим дозволом суду. Правоохоронні органи повинні поважати ваше особисте життя та конфіденційність. Після завершення обшуку, обов’язково попросіть слідчого, щоб він надав вам його копію, уважно прочитайте протокол, перевірте, щоб всі речі були вписані до протоколу, із зазначенням їх ідентифікуючих даних, серійних номерів, номерів грошових купюр і т.д.

Обов’язково напишіть свої зауваження про незгоду з порядком проведення обшуку.

Співпраця з адвокатом: Важливо підтримувати активну співпрацю з адвокатом, який допоможе вам зрозуміти процедури, оцінити дії правоохоронних органів та надати компетентні поради щодо захисту ваших інтересів.

Якщо ви стикаєтеся з обшуком, дотримання процедур та захист ваших прав є важливими аспектами. Не зволікайте і звертайтеся за допомогою до досвідченого адвоката АО «Брати Федорови», який допоможе вам ефективно впоратися з цією ситуацією, забезпечуючи дотримання ваших прав та захист ваших інтересів.