Багато українців зараз знаходяться в процесі пошуку роботи. За свідченнями фахівців, ринок праці пожвавився. У кінці 2023-го року на ньому з’явилося значно більше вакансій.

А отже - зараз саме час подумати про покращення кар’єрних перспектив чи заробітку. Не варто завантажувати себе додатковою роботою у час, який можна провести з сім’єю. Як і розраховувати на азартні ігри в UA Dim, як на постійне джерело доходу. Краще змінити місце роботи на більш оплачуване.

Ваші перспективи на отримання роботи залежать від кількох факторів. Звичайно, в першу чергу - це відповідність посаді та гарні навички. Так само важливими є правильно оформлене резюме та якісний мотиваційний лист до нього. Але не варто забувати та про спілкування з рекрутером.

Як спілкуватися з рекрутером, щоб отримати офер

Перспектива працевлаштування залежить не лише від кваліфікації та робочого досвіду кандидата. Але й від того, як він поводиться під час спілкування з рекрутером. Саме ця поведінка може посилити чи послабити шанси кандидата.

  • Пам’ятайте про ввічливість. Не забувайте, що перед вами така ж людина. Яка скоріше обере приємного у спілкування кандидата. Ніж людину, не здатну сказати “дякую”.
  • Ретельно виконуйте тестове завдання. Саме воно покаже компанії ваші навички та відповідність вакансії. Неуважно виконане тестове здатне перекреслити навіть найкраще резюме.
  • Не запізнюйтеся на співбесіду та не переносьте зустрічі. Це класичний спосіб потрапити в низ списку кандидатів.
  • Пишіть рекрутеру тільки тоді, коли це потрібно. Не варто строчити повідомлення вже через годину після відправлення резюме чи співбесіди. Компанії може знадобитися час, щоб розглянути всіх кандидатів та визначитися. Тим більше не варто написувати рекрутеру в особисті соціальні мережі чи в неробочий час. Це лише закріпить за вами ярлик особи, що дратує.
  • У листі не забувайте нагадати, хто ви та з якого приводу звертаєтеся. У великих компаніях HR-департамент може мати кілька десятків вакансія одночасно. Рекрутер не може запам’ятати кожного кандидата на кожну з відкритих посад.

Обов’язково це враховуйте, щоб не втратити посаду лише через помилку у спілкуванні.

Що робити у разі відмови

Відмова - справа неприємна. Але трапляється з кожним у процесі пошуку роботи.

Головне, чого НЕ ТРЕБА робити у випадку відмови - це вивалювати на рекрутера свої негативні емоції. Пам’ятайте, що перед вами така ж людина, яка робить свою роботу. А не персональний ворог.

До того ж відмова - не завжди кінець. В залежності від її причини - можна закласти основу для майбутньої співпраці.

  • Якщо рекрутер повідомив про відсутність слушної вакансії - обов’язково подякуйте за відповідь. Та зазначте, що готові повернутися до розмови, якщо така вакансія з’явиться.
  • Рівень виконання тестового не задовольнив компанію. Тут залишається лише подякувати за отриманий досвід.
  • Якщо ви отримали відповідь, що вказаних навичок недостатньо. Уточніть чи перевірте в описі вакансії, яких саме навичок вам не вистачає. Якщо ви готові їх швидко опанувати - так і напишіть про це рекрутеру.
  • Якщо рекрутер посилається на те, що у вас недостатній робочий досвід. У цьому разі можна попросити надіслати тестове, щоб продемонструвати потрібні навички на практиці.

В будь-якому випадку, відповідаючи на листа з відмовою - ви показуєте свою зацікавленість. Якщо у компанії не складеться з обраним кандидатом - рекрутер повернеться до списку претендентів. І скоріше напише зацікавленому кандидату на посаду, ніж “мовчуну”.

Звичайно, деякі HR-менеджери взагалі не повідомляють кандидатам про те, що вони не пройшли. В такому разі нічого розбити не можна.