Часто дорослі сприймають за дитячу самостійність ряд навичок щеплених йому батьками. Тут йде підміна понять. Незалежність-це не лише виконання правил:

умиватися
мити руки перед їжею
прибрати зі столу брудну тарілку
надіти шапку на прогулянку

Все це добре, але це правила нав'язані дорослими. Вони виконуються малюками, щоб не засмучувати маму і не чути невдоволення в її голосі. У дитячих установах діти миють руки, їдять, лягають спати, збираються на прогулянку. Це не наслідування, бажання продемонструвати свої навички. У всьому у дітей в колективі є елемент змагання. Це не самостійність.
Малюють, співають, танцюють на заняттях під керівництвом педагогів. У когось виходить гірше, у кого-то краще. Це прояви старанності і зацікавленості.

 Самостійність – це коли дитина вирішує щось зробити і домагається певного результату, шлях від бажання до результату без підказки дорослих. Добре, коли дитина запитує, можна чи не можна. Тільки часто перші прояви вищеописаного якості у ранньому віці бувають спонтанними. Основне завдання батьків і вихователів — не налякати і не відбити у дитини бажання проявляти ініціативу.

Ознаки виховання незалежності

Самостійність детейВоспитание самостійності у дітей молодшого дошкільного віку починається з надання йому свободи вибору. На пропозицію, давай зробимо..., він може відповісти відмовою. Це його рішення, і вимагати зворотного при такій постановці задачі не потрібно.
Щоб виховати самостійну, впевненого у своїх силах людини, потрібно терпіння, чимала витримка, і велику дружню участь у всіх починаннях малюка. Необхідно радити, підказувати, але ні в якому разі не робити за нього, щоб не відбити бажання пізнавати світ через практику, і не розвинути комплекси.

Онлайн игры Монстр Хай

Самостійність дітей починає проявлятися в моменти вияву турботи про ближніх, дітей, тварин. Коли дитини не просять виконувати які-небудь дії, а сам він бачить, що необхідно прибрати папірець з підлоги, витерти пролитий чай, і виконує це лише тому, що він так вирішив – це і є самостійний вчинок.

Рекомендуємо до прочитання: Яку роль грає казка у навчанні чада

Далеко не всі діти можуть проявити себе, деяким потрібен перший поштовх. Навчився ходити за руку малюка, можна привчити викидати використаний підгузник в відро. Не пройде багато часу, і він навчиться самостійно визначати час заміни забрудненого одягу на чистий. Цей вчинок буде продиктований незручністю і дискомфортом.

Інтерес малюків до техніки і кухонного начиння великий. Давши кілька разів дитині включити мікрохвильовку, незабаром він захоче зробити гарячий бутерброд сам. Бачачи, що зазвичай робляться бутерброди на всю сім'ю, він постарається скопіювати всі дії мами самостійно.

Дитина 4 — 5 років робить це вже усвідомлено, але для дитини молодшого віку необхідний догляд. Розцінити це він може, як недовіра, тому варто уточнити, чи потрібна йому допомога чи ні. При негативній відповіді, можна попросити подивитися, що він робить.

Буває складно змиритися з тим, що малюк намагається включити газ, електричний прилад, бере гострий ніж і невміло шматує хліб. Потрібно придушити перше бажання крикнути: — «кинь, не можна!». Необхідно стримати свій запал, і спокійно спостерігати, підправляючи його невірні руху, щоб дитина не став ховатися, намагаючись оволодіти навичкою користування, що зацікавив його предмета.

Потрібні тварини в будинку?

Тварини в будинку частково можуть замінити одного. Провокуючи дитину на гру, вони допомагають розвинути у малюків здатність до прийняття рішення. Це тільки перші кроки до спілкування. Рішення завести собаку або кішку дуже відповідальна. Крім того, що тварина стає членом сім'ї, воно має власний характер.

Одного разу у дитини виникне непереборне бажання дізнатися, який його чотирилапий друг на дотик. Собака може попередити гарчанням, налякавши малюка. Завжди необхідно пам'ятати про зуби і кігті. Виховувати доведеться і дитини і тварина, виробляючи манеру поведінки обох. Перші тактильні контакти між підопічними необхідно контролювати.