Пам'ять про Героїв Крут: смолоскипна хода у Білій Церкві (фото)
З нагоди пам’яті трагічного і, водночас, героїчного бою під Крутами 29 січня 1918 року та вшанування честі й доблесті українського національного духу - в Білій Церкві 29 січня 2016 року о 17 годині відбулася смолоскипна хода.
Учасники крокували від пам’ятника жертвам Голодомору, де відбувся мітинг-реквієм. А потім - вздовж центральної вулиці міста – біля пам’ятного стенду Героям Небесної сотні до пам’ятника Богданові Хмельницкому.
Організаторами цієї ходи-вшанування виступили Київська обласна та Білоцерківська міська організації Всеукраїнського об’єднання «Свобода», за підтримки Білоцерківського осередку ВГО «Сокіл».
Варто зазначити, що відзначення цього дня розпочалися в Білій Церкві, як, власне, і, в більшості, в Україні, кілька останніх років. Адже інформація про ці події майже 70 років замовчувалися, або обліплювалася певними історичними вигадками. Але профанація не замінила історичних фактів: силами київських курсантів, гімназистів, студентів та українського козацтва бої під Крутами стримали сили противника, що дало змогу підписати мирний договір з визнанням української державності.
Білоцерківець історик Євген Чернецький наголошує на величному значенні тих подій для сучасної молоді: «…Наявність паралелей тих часів і сучасності – подій на Сході України, щоденна звитяга українців - не лише застерігає, але й надихає. Величний момент – коли у 18-му році військові гімназисти, котрі кілька місяців як взяли зброю до рук, за мить до смерті перед розстрілом співали гімн України. Сьогодні ми бачимо в країні, і, власне, в Білій Церкві, що попри всі реалії економічні і політичні, сформувалося нове покоління, досить патріотично налаштоване. А тоді ці 27 студентів поклали своє життя за майбутнє України, сподіваюся – велике майбутнє».
Довідка.
Бій під Крутами - бій, що відбувся 29 січня 1918 року на залізничній станції під селищем Крути, за 130 кілометрів на північний схід від Києва, 18 км на схід від Ніжина. Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячним підрозділом Червоної Гвардії під проводом есера Михайла Муравйова (згодом за свою жорстокість страченого більшовиками) та загоном з київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків. В бою під Крутами наступ ворога було зупинено і здійснено організований відступ, руйнуючи за собою колії і мости. Нападники втратили боєздатність на чотири дні. Ця затримка дала змогу українській делегації укласти Брест-Литовський мирний договір, який врятував молоду українську державність.
Сучасників особливо вразило поховання 27 юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків і були ними страчені. На похороні у Києві біля Аскольдової могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями.
З нагоди 80-ї річниці бою Монетний двір випустив в обіг пам'ятну монету.
смолоскипна 1 реквієм
Пам'ять про Героїв Крут: смолоскипна хода у Білій Церкві (фото) (фото) - фото 2
Пам'ять про Героїв Крут: смолоскипна хода у Білій Церкві (фото) (фото) - фото 3
Пам'ять про Героїв Крут: смолоскипна хода у Білій Церкві (фото) (фото) - фото 4