Аварійні дерева: Як боротися з "небезпечними сусідами"
Останнім часом в Україні неодноразово оголошували штормове попередження. Наслідком буревію в Білій Церкві багато дерев повалено вітром не тільки біля житлових будинків, але й на проїжджу частину, біля будинків і в школах. Хто відповідає за аварійні дерева і до кого звертатися, щоб деактивувати таку "бомбу уповільненої дії", розповідає інформаційний інтернет-портал Білої Церкви.
Спочатку слід розібратися, чи насправді являється дерево аварійним. Вдповідно до закону України "Про благоустрій населених пунктів":
«Аварійне дерево - це дерево, яке може становити загрозу для життя і здоров'я пішоходів, транспортних засобів, пошкодити лінії електропередач, будівлі та споруди або перебуває в несправному стані внаслідок снігопадів, хмизу, урагану та інших стихійних природних явищ або при наявності гнилої серцевини стовбура, значна сухість верхівки, досягнення вікової межа ».
Згідно з тим самим законом, дерева повинні рости на певній відстані від будинків, трамвайних колій та ліній електропередач. А тепер давайте згадаємо, скільки таких дерев, аварійних і зростаючих в небезпечній близькості від лінії електропередач і будинків ми бачимо щодня?
Старенькі дерева прийнято "омолоджувати" згідно із законом . Таким чином можна продовжити життя дерева, верхівка і гілки якого вже почали всихати. Що й виконують працівники ЖЕКів у Білій Церкві. Як повідомляється у фейсбуці на сторінці ЖЕКу №1:
“Виконання послуг по видаленню дерев діючим тарифом для ЖЕК-1 в Білій Церкві не передбачено. Але враховуючи те, що безпека співвласників житлових будинків для нашого підприємства є пріоритетною, працівники жеку виконують і даний вид робіт.”
Що робити з небезпечним деревом?
Якщо аварійне дерево росте на прибудинковій території багатоповерхового будинку, біля школи, лікарні або інших комунальних установ, то щоб його позбутися доведеться звернутися не в одну інстанцію.
В теорії все просто: за прибудинковими територіями повинні стежити ЖЕКи, саме за це жителі і платять їм гроші. Отже, будь-який мешканець може звернутися в ЖЕК з проханням прибрати аварійне дерево, але на практиці все не так просто. У житлово-експлуатаційних конторах хронічно не вистачає людей і грошей ні на що - будь то поточний ремонт або спилювання невеликого дерева.
Якщо ви отримали негативну відповідь з ЖЕКу - варто звернутися "вище". Всі ЖЕКи підкоряються управлінню комунального господарства, які й виділяють необхідні кошти.
Без відповідного дозволу спилювати дерева самовільно забороняється, а порушники несуть адміністративну відповідальність. Таке покарання веде за собою виплата штрафу. Максимальний штраф за незаконно зрубане дерево складе 6 066 грн.
До речі, все буде набагато простіше, якщо дерево біля будинку падає. Тоді можна просто звернутися в МНС або ЖЕК і попросити прибрати дерево з ділянки, без всяких актів і комісій.