Пенсійна реформа в Україні: головні нововведення
Пенсійна реформа в Україні все швидше набирає темпи і набуває реальних обертів - на сьогодні пропозиції Кабінету Міністрів вже схвалили Всесвітній банк і МВФ.Тепер черга за депутатами.
За словами міністра соцполітики Андрія Реви, залишилося зовсім небагато часу, для того щоб почалося втілення в життя пропозицій уряду. Як відзначають експерти, в реформі немає рішення головного питання - введення особистих накопичувальних пенсійних рахунків для всіх українців вже з 2018 року, як було заявлено владою раніше.
Осучаснення пенсій
Більша частина всіх пропозицій Кабінету Міністрів направлена на покращення життя українців, які не тільки перебувають на пенсії, але і працюють. Так, з 1 жовтня, замість 1 грудня, достроково підвищуються мінімальні пенсії.
Також однією з обіцянок Кабміну було осучаснення, тобто перерахунок пенсій з використанням у формулі розрахунку нової середньої зарплати (3764 грн, а не 1197 грн, так як заробітки за 8 років набагато зросли, а пенсії - ні) для тих, хто вийшов на заслужений відпочинок до 2008 року.
У зв'язку з таким рішенням більше 9 млн. пенсіонерів (з 12 млн.) отримають надбавку до пенсії - близько 600 грн. Також з 1 жовтня не будуть утримувати 15% з пенсій у працюючих пенсіонерів (від 295 до 1611 грн щомісяця).
Для тих пенсіонерів у яких пенсія не дотягує до мінімальної (держава їм доплачує при наявності пенсійного стажу), пенсії не виростуть або їх зростання виявиться незначним.
Також Кабінет Міністрів пропонує скасувати з 1 січня 2018 року право виходу на пенсію за вислугою років (30 років роботи за фахом) для ряду професій, найчисленніші з них - вчителі та медики.
Пенсійна реформа в Україні: головні нововведення
Коли почне діяти реформа?
Незважаючи на те, що реформу схвалили в МВФ, влада ще не розробила чіткого плану подальших дій. За словами міністра соцполітики Андрія Реви, з 1 жовтня запустити реформу не вдасться, якщо Верховна Рада до канікул - 15 липня, не внесе необхідні зміни в законодавство, які дозволять почати пенсійну реформу.
Однак, як заявляють в Уряді, гроші на підвищення пенсій знайдуться. Тільки за перші п'ять місяців до Пенсійного фонду надійшло понад плану - 11 млрд грн., за рахунок підвищення вдвічі мінімальних зарплат. На думку Андрія Реви, цих грошей вистачить на виплату пенсій близько 60% пенсіонерів протягом одного місяця.
На думку експертів, пенсійна реформа фактично піднімає пенсійний вік, поступово збільшуючи стаж легальної роботи, необхідний для отримання пенсії. І ті, у кого стажу не буде, зможуть вийти на пенсію, коли запрацюють або докуплять відсутній стаж.
У той же час віце-прем'єр Павло Розенко наполягає на тому, що пенсійна реформа повинна передбачати введення особистих пенсійних рахунків для всіх українців молодше 35 років вже з 2018 року, а не тільки для молодих шахтарів і з 2019-го, як пропонує Мінсоцполітики.