Звідки береться перевтома і як з нею боротися?
Кожна працююча людина час від час стикається з перевтомою. В такому стані не хочеться приймати рішень, вести активний спосіб життя, приділяти увагу собі та близьким. Здається, що життєвих сил більше не лишилося. Дослідники займаються цією проблемою вже давно. Маршалл Голдсміт, автор книги "Тріггери", пропонує рецепт, як зберегти життєвий тонус.
Головна проблема, як завжди - у голові. Психологи виявили, що запас наших "душевних сил" обмежений - зокрема, це стосується самоконтролю та здатності приймати вольові рішення. Тому після періоду напруги і зосередження наша психіка потребує релаксації або входить в режим, який називається "втомою рішень".
Фізична перевтома дає нам чіткі і виразні сигнали: біль, слабкість, розлади організму. Проте виснаження психіки підкрадається завжди непомітно. Дратівливість, конфліктність, некоректна поведінка, небажання працювати - людині зазвичай важко інтерпретувати ці симптоми. Тим більше, що психіку навантажують не лише екстраординарні ситуації та стреси, а й рутинна праця.
Єдиний спосіб запобігти психологічному виснаженню - звузити простір прийняття рішень. Чим менше рішень нам доводиться приймати щодня, тим менше навантаження лягає на нашу психіку. Відтак порятунок - у плануванні свого життя.
Причому планування корисне навіть у дрібницях. Що вдягнути на роботу? Який серіал подивитись увечері? Куди піти на обід? Подібні питання також навантажують нашу психіку, змушуючи нас приймати рішення по декілька разів на годину. А потім нас "добивають" стреси і складні проблеми.
Тому заощадити свої сили можна, користуючись готовими рішеннями на кожен день. Це стосується і роботи, і приватного життя. Чим більше ми "заморочуємось" дрібницями, тим менше сил у нас залишається для вирішення серйозних завдань. І тим скоріше ми досягаємо психологічного вигорання.