Природня небезпека: в Україні цвіте борщівник
В Україні почався сезон цвітіння борщівнику - небезпечної рослини, контакт з якою може викликати тяжкі опіки. Борщівник являє собою великі кущі, іноді в зріст людини. Він зустрічається на берегах річок, біля доріг, лісосмугах, а іноді - просто на городах чи запущених міських територіях.
На відміну від кропиви, одразу після контакту з борщівником людина не має неприємних відчуттів. Наслідки з'являються через декілька годин: почервоніння шкіри, набряк, біль, а потім - пухирі від токсичних опіків. Все це може супроводжуватись головним болем, нудотою. Опіки можуть досягати другого ступеня важкості.
Такий ефект справляє фурокумарин, який міститься у соці борщівника. Вступаючи в контакт зі шкірою та ультрафіолетовим випромінюванням, він спричиняє до описаних наслідків. Тому місце контакту з борщівником слід одразу закрити від сонця, а потім промити холодною водою з милом, обробити антисептиками чи розчином марганцівки - тоді ніяких наслідків не буде.
Якщо пухирі вже з'явились, їх не можна розтирати, аби не розносити токсичну речовину по поверхні тіла. Особливо слід уникати потрапляння соку борщівника в очі. На місце опіку накладається стерильна пов'язка. Постраждалому рекомендується не перебувати на сонці наступних 48 годин.
Застосовувати лікування "народними засобами" категорично забороняється, аби не занести інфекцію до уражених ділянок тіла.