• Головна
  • Чи врятує Україну білоцерківський індустріальний парк?
Мрії і надії
16:23, 1 серпня 2016 р.

Чи врятує Україну білоцерківський індустріальний парк?

Мрії і надії

Створення індустріального парку на Білоцерківщині стало однією з найгарячіших новин 2016-го року. Місцеве населення сподівається на появу нових робочих місць, а обласна влада – на приток інвестицій в регіон. Уряд підтримує створення індустріальних парків по всій країні. Ми спробували розібратися, що таке індустріальні парки і які перспективи їхнього розвитку в Україні.

Почнемо з того, що таке індустріальний парк? Згідно українського законодавства, це тероритія, на які розміщуються виробничі потужності компаній-учасниць парку. Мінімальний термін роботи цього парку – 30 років, а площа – від 15 до 700 гектарів. Індустріальний парк може бути створений на базі існуючих непрацюючих підприємств або ж за принципом «грінфілд», тобто на «чистій» території. Ініціатором створення індустріального парку виступає власник або орендатор землі, але управляти ним може юридична особа на основі відповідного договору з ініціатором.

Принцип функціонування індустріальних парків орієнтований на залучення іноземних інвестицій та розвиток високотехнологічного виробництва. Крім того, індустріальні парки дозволяють винести виробництво за межі населених пунктів, що позитивно впливає на екологію та умови життя. Однак, головна умова ефективності індустріальних парків – привабливий інвестиційний клімат та реальне субсидування бізнесу з боку держави. 

«Я би дуже хотів, щоби у кожному місті був індустріальний парк» - заявляє прем’єр-міністр Володимир Гройсман. На його думку, саме індустріальні парки можуть стати базою для розвитку економіки. У Київській ОДА планують створити в області 16 індустріальних парків (зокрема, у Білоцерківському, Бориспільському та Вишгородському районах).

Сьогодні в Україні зареєстровано лише 13 індустріальних парків і ще 7 претендують на внесення до реєстру. Згідно з планом Кабміну, до кінця 2016-го планується зарєструвати як мінімум 5 нових індустріальних парків. Загалом, за даними «Асоціації індустріальних парків України», в країні вже є 43 перспективні території для створення індустріальних парків.

Однак, на практиці ситуація набагато складніша. З 13 зарєстрованих індустріальних парків на повну потужність працює лише третина, а компанії-учасниці взагалі є лише у трьох. Головна причина цих проблем – відсутність реальної підтримки з боку держави. Перший закон "Про індустріальні парки» було прийнято ще у 2012-му, але до практичних наслідків це не призвело.

Нинішня влада зробила висновки. У жовтні 2015-го Верховна Рада ухвалила законопроект, який має надати податкові преференції індустріальним паркам, а наприкінці 2015-го року спростила процедуру їх створення. Місцева влада також зацікавлена допомагати індустріальним паркам і має відповідні можливості. Зокрема, місцева влада може зменшувати податки на землю для інвесторів, виділяти кошти з фонду регіонального розвитку і т.д.

Сьогодні промисловий комітет Верховної Ради просуває законопроекти, які передбачають звільнення індустріальних парків від податку на прибуток на 5 років, а потім – ще 5 років збирати з них податок з коефіцієнтом 0,5. Також компаніям-учасницям індустріальних парків пропонується розстрочка при сплаті НДС та пені при ввозі обладнання і матеріалів та деякі інші преференції. Місцевій владі пропонують дати право встановлювати пільгові ставки податку на нерухомість та землю (на три роки).

Однак, поки що індустріальні парки створюються з розрахунком на перспективу і з надією на те, що влада все ж таки створить сприятливі умови. Вочевидь, доля індустріального парку, який створюється на Білоцерківщині, також у великій мірі залежить від ефективності державної підтримки. Нагадаємо, в девелоперській компанії UDP планують створити індустріальний парк широкого профілю, де поєднаються галузі машинобудування, фармацевтики та переробки сільськогосподарської продукції.

Вочевидь, створення індустріальних парків може дати поштовх економічному розвитку і Білоцерківщини, і Київщини, і всієї України загалом. Проте доля індустріальних парків сьогодні знаходиться в руках центральної влади. Якщо повториться ситуація 2012-го, коли добрі наміри лишились намірами, Україну чекає ще один період економічної стагнації.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#БілаЦерква #Україна #індустріальнийпарк
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...