Що робити в екстремальних ситуаціях? – рекомендації ДСНС
Екстремальні ситуації самі по собі можуть бути загрозою життю та здоров’ю людини. Аби мінімізувати ризик, слід дотримуватись правил поведінки, розроблених фахівцями. У ДСНС Київської області підготували пам’ятку щодо дій у ризикованих ситуаціях.
У випадку виявлення підозрілого предмету у місцях скупчення людей, громадському транспорті або адмінбудівлі, слід негайно телефонувати за номерами 101 або 102. Виявлений предмет не можна чіпати і пересувати. Слід потурбуватись про те, щоб інші люди також не чіпали знахідку і тримались від неї подалі, поки не прибудуть фахівці відповідних служб.
Якщо ви почули свист снаряду, а через 2-3 секунди пролунав вибух – це, імовірно, артилерійський обстріл. Слід негайно падати на землю і шукати місце, де можна сховатись. Якщо ви знаходитесь у даний момент у транспорті, слід покинути його, відбігти від дороги у напрямі від будівель і споруд, лягти на землю. Рухатись у бік укриття слід короткими перебіжками відразу після наступного вибуху.
Укриття має бути хоча б мінімально заглибленим і знаходитись подалі від споруд, які можуть обвалитись чи спалахнути при приямому влученні снаряду. Якщо поруч немає бомбосховища, можна скористатись траншеями, неглибокими підземними колодязями, широкими трубами водостоку, канавами глибиною 1-2 метри, каналізаційними люками.
Сховавшись в укритті, треба лягти і обхопити голову руками, не залишаючи його до закінчення обстрілу. У ДСНС нагадують: не требе знімати обстріл на телефон і визначати кут попадання снаряду. Вийшовши з укриття, не слід чіпати незнайомих предметів, оскільки це можуть бути вибухонебезпечні елементи касетних авіабомб або снарядів.
Отримавши повідомлення про евакуацію від представників влади або правоохоронців, треба чітко виконувати отримані вказівки. Евакуацію можуть оголосити не лише у випадку виявлення вибухового пристрою, але і під час ліквідації наслідків теракту, пожежі, стихійного лиха, тощо. Тому з собою слід взяти документи, гроші та цінності, відключити світло, воду і газ, закрити вхідні двері і організовано залишити приміщення. Слід надавати допомогу в евакуації літніх та важко хворих людей. Повертатись до будівлі можна лише після дозволу відповідальних осіб.
Небезпеку для життя і здоров’я може нести і перебування у натовпі. Тому фахівці ДСНС не радять приєднуватись до натовпів взагалі. Якщо ви все ж таких потрапили до натовпу, спробувати вибратись з нього. Потрапивши у тісняву, треба глибоко вдихнути і розвести зігнути в ліктях руки у сторони, щоб уникнути здавлення грудної клітки. Тримайтесь подалі від людей, що мають при собі громіздкі предмети або великі сумки. Аби уникнути падіння, слідкуйте за рівновагою і не тримайте руки в кишенях. Якщо ситуація загрострюється, звільніться від будь-якої ноші, особливо це стосується сумок на довгому ремені чи шарфів. Упустивши в натовпі якийсь предмет, не нахиляйтесь, аби підняти його! Якщо ви все ж таки впали, спробуйте негайно встати на ноги.