Урочистості з нагоди 31-ї річниці аварії на Чорнобильській АЕС
Сьогодні, 26 квітня, минає 31 рік від дня однієї з найбільших техногенних катастроф ХХ століття – аварії на Чорнобильській атомній електростанції (ЧАЕС).
Трагедія сталася в ніч на 26 квітня 1986 року внаслідок вибуху на четвертому енергоблоці станції, на правому березі річки Прип'ять у декількох кілометрах від міст Чорнобиль та Прип'ять Київської області.
У результаті вибуху в атмосферу зі зруйнованого реактора потрапили великі обсяги продуктів поділу ядерного палива, які потім поширилися на величезні території України, Білорусі та Росії. Найсильнішого радіаційного забруднення зазнала 30-кілометрова зона ЧАЕС.
На ліквідацію наслідків аварії було кинуто величезні сили з усього Радянського Союзу. Понад 600 тисяч осіб, які брали участь в цій ліквідації, отримали високі дози радіації.
В цілому радіоактивному опромінюванню піддалися майже 8,4 мільйона мешканців України, Білорусі та Росії, переселено – майже 404 тисячі осіб. Місто Прип'ять було повністю евакуйовано та переселено.
Через високий радіоактивний фон спочатку робота станції була припинена. Повністю ЧАЕС перестала виробляти електроенергію 15 грудня 2000 року, коли було назавжди зупинено третій енергоблок.
25 квітня 2001 року станція була реорганізована в Державне спецпідприємство «Чорнобильська АЕС». Після цього тут стали працювати над зняттям енергоблоків з експлуатації, утилізацією радіоактивних відходів і над будівництвом нової захисної споруди над четвертим енергоблоком, яка мала замінити «саркофаг». Планується, що до 2065 року ЧАЕС буде повністю знята з експлуатації.
У грудні 2003 року Генасамблея ООН підтримала рішення Ради глав держав СНД про проголошення 26 квітня Міжнародним днем пам'яті жертв радіаційних аварій і катастроф.
За традицією, в цей день у Білій Церкві проходять численні пам'ятні урочисті заходи, а також богослужіння. Ось і сьогодні, на масиві Леваневського біля Пам'ятника жертвам чорнобильської катастрофи, яка сталася 26 квітня 1986 року, зібралося чимало людей, щоб вшанувати пам'ять загиблих ліквідаторів та всіх постраждалих у цій найбільшій у ХХ столітті радіаційній аварії.