Норвегія допоможе створити повноцінну службу пробації в Білій Церкві
19 червня в Білій Церкві у приміщенні центру підвищення кваліфікації персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України обговорили ефективне впровадження досудової пробації в Україні. Захід відбувся в рамках співпраці Міністерства юстиції України та Норвезької місії радників з питань верховенства права в Україні (NORLAU) у сфері пробації.
Під час зустрічі з міжнародними партнерами, українські учасники кримінального процесу намагалися розібратися в особливостях складання досудової доповіді та її важливості для забезпечення справедливого рішення суду.
Відкриваючи зустріч, керівник Місії NORLAU Віллі Гілл розповів про норвезьку практику застосування альтернативних покарань (громадські роботи, електронний моніторинг, програми для порушників, які керували автівкою у нетверезому стані, суд у справах про наркотики, покарання для неповнолітніх) та відповідну специфіку складання досудових доповідей до таких правопорушників.
Досудова доповідь повинна допомогти суддям виносити справедливі вироки. При цьому, судді враховують інформацію про особу, яка підозрюється у вчиненні злочину: про обставини її життя, які могли стати причиною злочину, а також про заходи, які пропонує орган пробації для усунення таких обставин.
Суддя Торолв Гросет та радник з правових питань обвинувачення NORLAU Єва Лінгхем розповіли учасникам круглого столу, що пробація в Норвегії займає центральне місце в системі кримінального правосуддя.
У своїх меседжах експерти зробили фокус на підвищенні ефективності взаємодії з громадськістю та формуванні високого рівня довіри до системи пробації з боку прокурорів та суддів.
Олена Гавенко, суддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області, Василь Шурашкевич, заступник керівника Білоцерківської місцевої прокуратури, та Ольга Якименко, начальник Білоцерківського міськрайонного відділу з питань пробації, у своїх виступах розповіли про власний досвід роботи в даному напрямку та окреслили проблемні питання складання, подання та роботи з досудовими доповідями.
Оксана Сірик, директор Білоцерківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, розповіла про роль пробації та центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги у питаннях реабілітації та соціальна підтримка осіб, які вчинили злочин під час судового слідства.
Варто відзначити, що пілотні проекти наразі реалізовуються у Харкові та Білій Церкві. В їх рамках передбачається запровадження повноцінної системи відбування покарання без позбавлення волі, що спроможна забезпечити громадську безпеку.
Раніше повідомлялося, що в Білій Церкві планують створити центр пробації.