• Головна
  • Створення Тарасівського родовища може призвести до екологічної катастрофи загальнодержавного масштабу
10:34, 30 липня 2019 р.

Створення Тарасівського родовища може призвести до екологічної катастрофи загальнодержавного масштабу

У Володарському районі планують запустити шахту для видобування відкритим способом розсипних циркон-рутил-ільменітових і титанових руд у Тарасівському родовищі.

Вчора, в Білоцерківській міській раді обговорили чому будівництво даного кар’єру є неприпустимим та може призвести до негативних наслідків як для Білої Церкви, її прилеглих районів та Київської області в цілому.

Міський голова Геннадій Дикий навів три ключові проблеми:

1. Оскільки розробка буде здійснюватися механічно-гідравлічним способом, а це витрати води від 4 до 12 т води на 1 тонну піску, це призведе до значного навантаження на роботу ТОВ «Білоцерківвода». Крім того, рівень водосховища р. Рось починає стрімко падати - на 1,5-2 м за рік, що триває вже кілька років поспіль. У разі роботи кар’єру ТОВ «Білоцерківвода» забиратиме ще більші обсяги води з водосховища, ця вода також потребуватиме додаткової очистки, значно більшого використання хімічних речовин, що вплине на рівень тарифів за воду та якість такої води, якою користується близько 500 тис. населення;

2. Підприємством не вивчено та не роз’яснено питання, як саме транспортуватиметься такі значні об’єми видобутих порід. Для забезпечення транспортування навіть десятої частини з планованого обсягу потребує залучення значної кількості транспорту (близько 210 машин в день).

3. Також не зрозуміло, яким чином будуть здійснюватися заходи щодо утримання видобутої сировини, а зокрема піску, що має дуже дрібну фракцію, актуальне питання щодо можливого забруднення ним сільськогосподарських земель тощо.

Як повідомляє прес-служба Білоцерківської міської ради, екологічна ситуація в Білоцерківському районі наразі є без того несприятливою, а функціонування подібних кар’єрів можуть призвести до зникнення цілих населених пунктів. Крім того, функціонування даного підприємства може спричинити негативний вплив на діяльність переробних підприємств Білої Церкви та району аж до можливої зупинки.

Присутні на нараді представники влади Володарського району наголосили, що внаслідок діяльності такого кар’єру не проводиться рекультивація земель, а питання діяльності кар’єру виносилося на сесію Володарської районної ради ще в 2012 році, до Міністерства охорони здоров’я України був надісланий лист щодо роз’яснення впливу циркон-рутил-ільменітових руд на здоров’я населення, на який отримано відповідь про негативні наслідки.

За словами фахівців Басейнового управління водних ресурсів р. Рось, створення такого кар’єру може призвести до екологічної катастрофи не тільки місцевого, але й загальнодержавного масштабу внаслідок забруднення води та зумовить значне погіршення гідрогеологічного балансу річки Рось та Поросся, призведе до втрати значних територій із родючими чорноземами, водних ресурсів р. Рось.

Представники відділу екології міської ради зауважили, що видобуток роди відкритим способом давно не практикується у світі, відсутні економічні розрахунки даного проекту та ефективність для задіяних територій. Також не погоджено питання щодо вирубки лісу, а це 600 га насаджень різних вікових груп та видів дерев, що призведе до забруднення повітря та негативних наслідків для здоров’я людей, зростання рівня онкологічних захворювань, в тому числі внаслідок радіоактивного випромінювання металів, які будуть видобуватися, тощо.

Присутні зупинилися на потребі залучення необхідних важелів впливу щодо вирішення питання розробки Тарасівського родовища циркон-рутил-ільменітових руд, наголосивши, що дане питання потребує конкретних оперативних дій, адже механізм уже запущено.

Зокрема це підписання петиції на сайті Президента України №22/066586-еп щодо заборони видобувати відкритим способом над річкою Рось розсипних циркон-рутил-ільменітових руд і титану; проведення громадських слухань; вчасне подання до Міністерства екології та природних ресурсів відповідного звернення від органу місцевого самоврядування, фізичних осіб або громадських організацій; ініціювання внесення змін до Закону України «Про затвердження загальнодержавної програми розвитку мінерально-сировинної бази України на період до 2030 року» та додатків до нього у частині питання, що передбачає фінансування робіт із розробки Тарасівського родовища за кошти державного бюджету; скликання позачергових сесій Білоцерківської міської та Володарської районної рад з метою додаткового розгляду даного питання тощо.

За підсумками наради у міській раді прийняли рішення створити робочу групу за участю представників Білоцерківської міської ради, Володарської районної рад, представників громадських організацій, які є фахівцями у даному питанні. Підготувати звернення до всіх міських, районних, селищних, сільських рад, для яких є актуальним дане питання. Розглянути та затвердити на сесії Білоцерківської міської ради підготовлене звернення до Міністерства екології України, Кабінету Міністрів України, керівництва Київської області щодо видобування циркон-рутил-ільменітових руд товариством з обмеженою відповідальністю «Рутил-Ільменітова Компанія», яке містить ряд вимог стосовно екологічних наслідків діяльності даного підприємства, дотримання законодавчих норм, вирішення низки питань організаційного та технічного характеру тощо.

Підписати петицію до Президента "Про ЗАБОРОНу над річкою РОСЬ видобувати ВІДКРИТИМ способом розсипних циркон-рутил-ільменітових руд" можна тут. 

Будьте постійно у курсі подій, якими живе Біла Церква, – підписуйтесь на канал 04563.com.ua у Telegram та Facebook!

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#родовище #видобуток #Рось #катастрофа #екологія #Біла_Церква
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...