7 законів грошей, які допоможуть вам збудувати капітал
Можна мріяти про багатого родича, який неочікувано залишить спадок. А можна забути про ілюзії та збудувати капітал з “нуля” дотримуючись 7 правил. Гроші люблять лише тих, хто вміє з ними поводитись. Інакше, вам не допоможе навіть мільйон доларів.
Закон 1. Наповнюйте свій гаманець маленькими сумами
Візьміть собі за правило щомісяця відкладати щонайменше 10% від зарплати. Це правило не залежить від розміру ваших доходів. Адже, якщо ви заробляєте 10 тис. в місяць, то 1 тис. не зробить вам погоди. Якщо 100 тис., то 10 тис. — тим паче. Натомість з часом, ці маленькі суми перетворяться на великі гроші та ваш початковий капітал.
Закон 2. Плануйте свій бюджет
Більше заробляти — недостатньо. Разом з нашими доходами збільшуються наші витрати. Однак не варто плутати їх з викиданням грошей на вітер.
Складіть детальний місячний бюджет поділивши його на 2 категорії: нагальні витрати та додаткові витрати. Бажано класти ці суми на різні кредитні картки. Так ви будете чітко бачили скільки вам можна витрачати.
Важливо: Чітко дотримуйтесь цього фінансового плану та не витрачайте більш як 90% бюджету.
Закон 3. Змусьте гроші множитись
Гроші, які лежать мертвим багажем, приречені на інфляцію. Саме тому колекціонувати готівку — погана ідея. Оптимальним рішенням буде покласти гроші на депозит з хорошим відсотком. Принаймні ваші гроші не втратять цінності.
Закон 4. Уважно вивчайте сферу інвестиції
Якщо ви вирішили інвестувати гроші, пильнуйте, щоб основна сума не постраждала. Для цього потрібно порадитися з експертами та уважно вивчити ринок.
Важливо: не ведіться на обіцянки швидкого заробітку.
Закон 5. Уникайте орендованого житла
Орендоване житло — гроші в нікуди. Ви роками будете інвестувати в житло, яке вам не належатиме. Набагато вигідніше купити 2-кімнатну квартиру, скажімо, за 1 млн гривень. Якщо розбити оплату на 20 років, це вийде 50 тис. в рік та 4166 грн в місяць. Таким чином ви не переплатите лишнього й з часом вийдете в плюс.
Закон 6. Подумайте про майбутній дохід
Пенсія не гарантує безбідної старості, тож про своє фінансове майбутнє потрібно думати заздалегідь. Найкраще відкрити накопичувальний поліс на старість або інвестувати в нерухомість.
Важливо: такі накопичувальні програми доступні в Україні. Головне обирати компанії зі 100% іноземним капіталом.
Закон 7. Заробляйте більше
Чим кращий ви спеціаліст, тим більше коштують ваші послуги. Тому вкладати гроші у власний розвиток — завжди хороша ідея. Шукайте нові перспективи, розширюйте свою матрицю послуг та вчіться допродавати додаткові товари.
Наприклад: якщо ви продаєте двері, розкажіть про виготовлення магнітних замків, які рідше ламаються та не дають дверям грюкати.
Що робити, якщо у вас є борги?
Для тих, хто живе в борг існує кілька рішень. Ось 1 з варіантів.
- Поділіть свій дохід на 10 рівних частин.
7 з них витрачайте на нагальні потреби та маленькі радощі життя. Ще 20% щомісяця виділяйте на виплату боргу, а 10% на заощадження.
Важливо: першим погасіть борг з найбільшим відсотком, адже від цієї суми залежатиме подальша комісія. Щоб закрити прострочений борг ви можете взяти мікропозику в МФО під 0,01% та погасити борг. Це набагато дешевше ніж платити 3,5% в день.