Єгипетські міфи про виноград та вино
Серед стародавніх єгиптян вино використовувалося в релігійних цілях з часів Стародавнього царства і з часом набуло великої релігійної та соціальної цінності. Були поширені міфи, що вказують на його докорінне походження в Єгипті. Хоча реальне походження вина знаходиться за межами єгипетської культури, ймовірно, у регіоні Закавказзя, і датується приблизно 7 тисячоліттям до нашої ери.
За словами Хелланіко, «це було в місті Плінтіні, в Єгипті, де вперше було виявлено виноградну лозу». Згідно з іншою традицією, яку описав Діодор Сицилійський, саме Осіріс виявив виноградну лозу неподалік Ніси і був «першим, хто пив вино, після того, як винайшов особливу обробку, необхідну для плодів виноградної лози. Потім він навчив решту чоловіків обробленню виноградної лози, вживанню вина, мистецтву збору врожаю та консервації».
Кров людей, що боролися з богами
У уривку, де йдеться про культи Геліополя, Плутарх доніс до нас архаїчний єгипетський міф про походження виноградної лози, яка зробила напій із крові блюзнірських людей, які наважилися битися з богами.
«Вживання спиртних напоїв виникло ще за правління Псамметика. Раніше вони не пили вина і не вживали його як щось приємне богам. Навпаки, вони вважали, що це була кров тих, хто колись боровся з богами, саме тому, що з них, що впали та змішалися із землею, проросли, за повір'ям, лози. Сп'яніння позбавляє їх почуття і робить їх жертвами галюцинацій, тому що вони наповнені кров'ю своїх предків. Такими є історії, які Євдос розповідає у другій книзі своєї Подорожі землею, спійманою прямо з вуст жерців».
Єгипетський міф про очі Гора
Міф про походження виноградної лози та вина чисто єгипетського походження з'являється в папірусі, що зберігається в Луврі, відомому як Papyrus Jumilhac і датованому першим століттям до нашої ери. Це оригінальний варіант міфу про два Ока Гора і легенди про два пагорби під назвою «Le casse di Horo», які (пагорби) були присутні у XVIII столітті в провінції Номо у Верхньому Єгипті.
Цей пізній лист періоду Птолемея, папірус Джумільяк, містить більш архаїчні міфологічні теми. Проте сама історія - частина відомої тези боротьби між Сетом і Гором за завоювання трона Осіріса, що залишився вакантним через вбивство Сетом. Два ока Гора представляють сонце і місяць, і саме з цих очей, заритих Ісідою в землю, народжується перша гілка виноградної лози. Таким чином, виноградник – це малюнок тіней, що оточує очі, захищаючи їх. Виноград – це зіниця ока Гора, а вино, яке з нього роблять – це сльози Гора.
Сучасному жителю України немає необхідності оплакувати сина Ісіди Гора, бо побалуватися найсмачнішим вином можна просто зателефонувавши до онлайн-магазину Vintage. У його каталозі представлено понад 3000 алкогольних напоїв за найвигіднішими цінами. А якщо немає часу їхати за замовленням, то безкоштовна доставка на суму від 500 грн може бути організована у будь-якій точці країни.