За яким принципом поділяють на види листову нержавіючу сталь. Види нержавіючого листа
Якщо визначати лідера продаж серед нержавіючого прокату, листи впевнено займуть перше місце. Дивуватися такій обставині не доводиться: листова нержавіюча сталь не тільки використовується в різних галузях промисловості, будівництві, архітектурі та дизайні, але ще й виступає в ролі заготовок для виробництва різноманітних виробів та інших різновидів металопрокату. Перше, що спадає на думку - виготовлення зварних труб, професійних кухонних меблів, обшивки фасадів будівель. Список можна продовжувати та продовжувати. Так що лист нержавіючої сталі, немов герой відомої комедії Бомарше, «встигає» скрізь: Фігаро тут, Фігаро там. Ну а посуд з нержавіючої сталі є практично в кожному будинку. Тож прикладна цінність такого виду металопрокату не викликає сумнівів. Цікаво, а на які різновиди поділяються нержавіючі листи? Спробуймо розібратися.
За яким принципом поділяють на види листову нержавіючу сталь
При всій схожості листи кардинально відрізняються один від одного за сферою застосування. Наприклад, з одних роблять кухонні стелажі, інші використовуються для виготовлення місткостей для зберігання хімічно активних речовин, треті відполіровані до дзеркального блиску, тому є декоративними елементами дизайнерського оформлення інтер'єрів та екстер'єрів. Дуже сумнівно, що скрізь застосовується однаковий за технічними характеристиками нержавіючий лист.
Насправді, так воно і є. Листову нержавіючу сталь відносять до різних видів в залежності від:
- Технології виробництва — виготовляють гарячекатані та холоднокатані листи. В результаті фізико-механічні властивості прокату дуже відрізняються, що безпосередньо впливає на сферу застосування готових виробів.
- Використовуваної марки сталі - експлуатаційні характеристики та сфера застосування значною мірою формуються вмістом легуючих добавок. Хімічний склад сплаву визначає приналежність листового нержавіючого прокату до однієї з груп сталі - технічної, харчової, жароміцної, кислотостійкої.
- Результат обробки поверхні — вона може бути матовою і дзеркальною. Зрозуміло, що відполіровані до блиску листи виглядають дуже привабливо, що спричиняє їх застосування при створенні сучасних архітектурних та дизайнерських рішень, а також оригінальних арт-об'єктів.
- Метод механічного на поверхню — формування фактури виконується різними методами. Це не тільки змінює зовнішній вигляд листів, а й визначає його застосування. Наприклад, рифлені листи використовуються для виготовлення практичних у плані догляду сходових прольотів, сходів та помостів. Також поверхню обробляють просічно-витяжним методом, прокочують через рельєфну заготовку, роблять отвори різного розміру і форми (перфорують).
Розгляньмо детальніше, як впливає на експлуатаційні характеристики листового нержавіючого металопрокату спосіб його виробництва.
Гарячий нержавіючий прокат
Гарячекатані листи виготовляють після нагрівання заготовки до температури приблизно +1000°C. Це робить сталь пластичною, що спрощує її обробку та прискорює процес виготовлення. Фактично майбутній листовий металопрокат формується шляхом пропускання заготівлі через спеціальні ковзанки. Потужність обладнання незначна, розжарений метал легко піддається дії, а товщина листа може досягати 100 мм. Такий спосіб відрізняється невисокою вартістю виготовлення, проте має досить серйозні мінуси:
- Значні перепади по довжині та товщині, що утворюються через неоднорідну структуру сплаву;
- Нерівномірний розподіл фізичних властивостей – у різних місцях параметри міцності, пружності, пластичності відрізняються;
- При сильному нагріванні компоненти, що входять до складу сталі вступають в реакцію окислення з киснем, що знаходиться в повітрі, через що утворюються окалини.
Тому така технологія не дозволяє отримати аркуш із еталонними характеристиками. До того ж його поверхня не відрізняється ідеальною рівністю. Гладкою її також не назвеш.
Щоб отримати листовий нержавіючий металопрокат з однорідною внутрішньою структурою та рівномірним розподілом технічних характеристик, використовують дорожчу технологію виготовлення – холодний прокат. Обробляти метал у такий спосіб набагато важче, зате нагородою стає практично еталонна поверхня — рівна та гладка, а також правильні геометричні розміри та висока міцність