Який кухонний ніж вибрати для домашньої кухні
Існує безліч різних типів кухонних ножів. Тому, перед покупкою слід визначитися, який саме ніж вам потрібен для вашої кухні, для приготування яких страв ви будете його використовувати і як часто ви ним користуватиметься.
Який ніж самий важливий на кухні?
У Європі кухарі давно звикли використовувати так звані шеф-ножі. Цей тип ножів, довжиною від 180 до 300 мм, дійсно досить поширений на Заході. Там він використовується, як універсальний кухарський інструмент.
Адже його можна використовувати, щоб працювати із овочами, рибою, м'ясом, фруктами.
У принципі, за наявності деякої навички, цей ніж дійсно підходить буквально для всього.
У Японії ж, наприклад, на домашніх кухнях частіше використовують ніж типу сантоку. Японські кухарі – справжні фанати цього ножа.
Останнім часом сантоку стає все більш популярним також і у Європі та США. Нещодавно дістався цей японський універсал і до наших країв.
Насправді функції у обох згаданих ножів однакові. Це – універсальні кухонні ножі для повсякденної роботи.
Так що спочатку вам потрібно визначити, який саме тип ножа вам потрібен для дому, якщо ви не професійний кухар. Теоретично, вам цілком може підійти кожен із цих ножів. Тут варто спробувати самому. Подивитися на ніж. Потримати його у власних руках. При можливості навіть спробувати попрацювати кожним з типів.
А ще краще, купити обидва. Ми розкажемо, чому. Але трохи пізніше.
Якої довжини має бути кухонний ніж
Також вам потрібно визначитися із довжиною ножа. Адже, як ми вже згадували, довжина того ж шефа може запросто коливатися від 180 міліметрів до 300.
Вам потрібно звернути на увагу те, як багато вільного місця на вашій кухні. Це справді важливо.
Наприклад, довгим ножем дійсно незручно працювати у стиснутих умовах. Довжина клинка не допомагатиме вам, а навпаки, не дозволятиме вам робити свою роботу ефективно. Ви не зможете нормально розвернутися, ніж постійно за щось чіплятиметься і битиметься.
Саме на такий випадок рекомендують взяти сантоку. Ці ножі бувають зазвичай завдовжки від 165 до 180 мм. У них немає небезпечного вістря, що стирчить вперед. З огляду на те, що японські кухні (і навіть традиційні японські ресторанчики) зазвичай дуже невеликі, це все не дивно.
Є навіть зовсім невеликі, малі сантоку. Таким легким та маневреним ножем зручно працювати, навіть якщо у вас зовсім мало місця на кухні. Ви зможете працювати сантоку і не боятися, що ви за щось зачепитесь або щось вам завадить.
Яким має бути руків’я кухонного ножа
Третій фактор, на який потрібно звернути увагу, це руків'я ножа. Існує безліч різних форм і дизайнів рукоятей. Але підтверджена практичність і надійність зробили деякі буквально класичними.
Такі руків'я можна без сумнівів рекомендувати більшості кухарів-початківців (та й досвідченим професіоналам теж).
Такими, наприклад, є руків'я у традиційному японському стилі. Їхня форма проста, лаконічна, а тому дуже зручна. Типова японська рукоять пряма, досить довга, що дозволяє вільно використовувати різні варіанти хвата.
Ще одним класичним варіантом руків'я є рукоять з накладками на заклепках. Їх ще називають full tang.
На ножі з таким руків’ям пластикові або дерев'яні накладки приклепуються до сталевого хвостовика клинка. Руків'я виходить дуже міцним та надійним.
Його проста форма теж досить зручно лежить у більшості долонь. Ну а якщо одна з накладок все ж лопне, а ніж буде такий дорогий вам, що ви і після цього не захочете з ним розлучитися, полагодити таке руків'я взагалі не проблема. Вам просто треба зняти стару та приклепати на її місце нову накладку.
У Європі люди так звикли до рукоятей такого типу, що з ними там продають навіть японські сантоку. Тож не варто дивуватися подібним “гібридам”. Нині це явище досить звичайне
Знову ж таки, яке саме з цих типів руків’я вибрати, вирішувати вам. Просто потримайте ножі в руках і ви все зрозумієте.
Руків'я повинне сидіти у вашій руці дуже щільно без будь-якого неприємного відчуття дискомфорту. Це важливо не тільки для зручності роботи, але і для того, щоб ви з часом ми не заробили собі травми.
Ніж з якої сталі краще купити для домашньої кухні
Четвертий важливий чинник – це сталь. Існує безліч різновидів ножових сталей. Спробуємо в них трохи розібратися.
Для дому рекомендують вибирати ножі із сучасної нержавіючої сталі. Вони коштують відносно недорого, добре показують себе в роботі, їх досить просто точити, за ними дуже легко доглядати.
Однією з таких сталей є німецька 1.4116. Ця досить ходова нержавіюча сталь використовується багатьма виробниками якісних, але не дорогих ножів. Як відомих, так і не дуже.
Також досить популярною є нержавіюча сталь aus-8.
Ці сталі добре пручаються корозії. Ножі, зроблені з них, досить довго залишаються гострими. І їх дуже легко заточувати. Вам треба зробити буквально кілька проходів по мусату і ваш ніж знову у робочому стані!
Що стосується різного роду дорогих сталей, виробники яких рекламують їхню високу твердість і феноменальну гостроту, то варто пам'ятати, що працювати з такими високовуглецевими сталями вже набагато складніше.
Навіть якщо ви купите ніж із сучасної порошкової сталі, яка (на відміну від знаменитого кованого дамаска) теж добре чинить опір корозії та іржавінню, вона все одно буде не тільки більш твердою, але й більш крихкою. Якщо у вас немає досвіду роботи з ножами з такої сталі, вам потрібно враховувати, що неправильне поводження з ним може просто пошкодити ніж.
Так, безперечно, ножі зі сталей з високою твердістю (під 60 одиниць за Роквеллом) можуть бути справді напрочуд гострими і зберігатимуть цю гостроту довго. Але слід пам'ятати, що вони дуже не люблять ударів (наприклад по краю мийки), ними краще не працювати "на вигин", особливо коли ви ріжете щось щільне або заморожене. Не варто різати ними по склу чи кераміці. Все це може призвести до пошкодження досить дорогого ножа. Можна не тільки викришити ріжучу кромку, але і, наприклад, відламати кінчик клинка.
Так що, повторимося, для дому краще брати ніж із якісної (і при цьому куди більш пластичної та практичної) нержавіючої сталі.
Які саме ножі варто мати на кухні, якщо купувати більше одного
Корисно мати на кухні шеф або великий універсальний ніж довжиною близько ста вісімдесяти міліметрів. Ножі більшого розміру все ж таки частіше використовуються на професійній кухні.
Описаний нами кухарський ніж буде призначений для великих продуктів, таких як великі овочі, кавуни, дині, великі шматки м'яса. Довжина клинка близько 18-20 сантиметрів дозволяє впоратися зі всіма подібними роботами.
Другим ножем для будинку який ми порадили б, можна назвати, звичайно ж, сантоку.
Це не менш універсальний ніж, який підходить буквально для всього. Ну а довжина у нього вже трохи менша, сам він легший. Це буде справді незамінний помічник на вашій кухні. Ніж буквально на всі випадки життя.
Також для дому рекомендують мати один ніж невеликої довжини (близько 125-135 мм) на випадок, якщо вам потрібно всього лише щось разок прорізати або обробити якийсь маленький продукт або інгредієнт. Маленьким ножем це зробити буде зручніше та швидше.