
Як закрити ФОП у "Дії"

ФОП — найпопулярніша форма бізнесу для малого підприємництва в Україні. Реєстрація ФОП дає змогу офіційно вести комерційну діяльність, сплачувати податки та працювати без юридичних ризиків. Видання Економічні новини України детально розглянуло, як закрити ФОП через "Дію" та скільки коштує ця послуга.
Інструкція, як ліквідувати ФОП
Реєстрація ФОП через "Дію" відбувається у максимально короткі терміни у дистанційному режимі, а процедура є безплатною. Не менш просто і згорнути підприємницьку діяльність, закривши ФОП. Уряд у 2024 році ухвалив постанову, яка спрощує цю процедуру. Тепер ФОПи можуть подавати заяву не лише через "Дію", а й у паперовій формі до будь-якого органу ДПСУ, незалежно від місця його проживання чи реєстрації. Ці заяви передаються до Міністерства юстиції, яке реєструє зміни в день отримання документа.
Датою закриття ФОП офіційно вважається день, коли підприємець подав заяву. Як закрити ФОП через "Дію", читайте далі. Ця процедура включає кілька етапів:
- Подання заяви державному реєстратору.
- Зняття з обліку у ДПСУ.
- Подачу фінальної звітності.
- Сплату всіх податків та ЄСВ.
- Закриття банківського рахунку.
Ліквідувати ФОП онлайн, якщо його реєстрація проходила офлайн, реально. Закрити ФОП через "Дію", перебуваючи за межами України, теж дозволяється законом. Така послуга доступна онлайн, і немає потреби відвідувати ЦНАП чи податкову. Якщо у ФОП є чинні ліцензії, вони анульовуються окремо.
Переваги закриття бізнесу через застосунок "Дія"
- Зручність та автоматизація – немає потреби заповнювати заяву вручну, оскільки всі необхідні дані автоматично завантажуються з Єдиного державного реєстру (ЄДР).
- Швидкість – подання заяви онлайн займає значно менше часу, ніж звернення до Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) або нотаріуса.
Статистика по закриттю ФОП в Україні
Станом на 14 лютого 2025 року, за попередніми даними, кількість закритих ФОПів становила близько 8 тисяч. Водночас за даними YouControl, у січні 2025 року зафіксували рекордне зростання закриття ФОПів з квітня 2022 року – до 59,4 тисячі. Це втричі перевищило кількість відкритих ФОПів (21,4 тисячі) та майже втричі більше, ніж у грудні 2024 року, коли припинили діяльність 22 тисячі підприємців.
Причиною такого масового закриття діяльності ФОПів називають зміни до податкового законодавства України, яке стало більш жорстким, та підвищення податків для приватних підприємців.