Українцям пропонують жити по-новому: ремонтувати житло доведеться самим
На початку року в Україні прийняли нову редакцію закону про житлово-комунальні послуги. У новому документі встановлюються вимоги до якості житлово-комунальних послуг, українців зобов'яжуть надавати свідчення всіх лічильників, оплачувати штрафи за борги, а постачальники послуг будуть мати повне право відключати воду і світло всім недобросовісним клієнтам.
Також в новій редакції закону стоять вимоги до постачальників послуг ЖКГ, що стосуються безперебійної поставки послуг. Тепер для того, щоб провести ремонтні , або профілактичні роботи необхідно попереджати українців про їх проведення не менш ніж за 10 днів.
До кожного виду комунальних послуг залишаються певні вимоги. Так, температура гарячої води повинна бути в межах 50-75 градусів, а вода повинна відповідати вимогам як до питної. У разі, коли з крана йде не гаряча, а тепла вода, платити можна за неї менше.
- 50-75 градусів - оплачується 100% від тарифу;
- 45-49 градусів - оплачується 90%;
- 40-44 градуси - оплачується 70%;
- Менше 40 градусів - українці мають право платити за тарифом холодної води.
При цьому, необхідно пам'ятати, що в даному випадку йдеться про температуру води на вході в будинок. Якщо труби в будинку не утеплені, в зимовий час вода поки дійде до дев'ятого поверху опуститися в середньому на п'ять-сім градусів. Утепленням труб в будинку повинні займатися самі мешканці.
Певні вимоги були позначені і до центрального опалення. В опалювальних кімнатах температура не повинна опускатися нижче 18 градусів (в кутових кімнатах не нижче 20 градусів). У разі якщо температура опускається нижче 18 градусів, за кожен -1 градус українці повинні платити на 5% менше від загальної суми в платіжці. Якщо ж температура повітря в квартирі нижче 12 градусів, українці мають право не платити за опалення. При цьому, в новому Законі про житлово-комунальні послуги є уточнення, згідно з яким не платити за опалення українці можуть за умови утеплення приміщення і місць загального користування балансоутримувачем.
У разі, коли в квартирі стоять старі вікна, які пропускають тепло, суму в платіжці просто не будуть перелічувати. У новому законі також позначені умови, при яких постачальники послуг зобов'язані розпочинати опалювальний сезон - протягом трьох діб з моменту, коли середньодобова температура на вулиці закріпилася на рівні 8 градусів тепла. У разі, коли вимога не виконується на четверту добу і в наступні дні, сума в платіжках за опалення повинна бути зменшена на 3,3%.
Нові обов'язки українців: пеня і ремонти
Тепер мешканці будинку повинні самостійно готувати всі комунікації в багатоповерховому будинку до надання комунальних послуг. Наприклад, в разі якщо в будинку почала протікати труба, мешканці самостійно відповідатимуть за ремонт. Також українці самостійно будуть оплачувати ремонт внутрішньобудинкових систем газо- та електропостачання.
Ремонт у під'їздах також доведеться організовувати та оплачувати самостійно. Або створювати ОСББ і наймати керуючу компанію, яка за встановлену плату буде утримувати будинок і прибудинкову територію, або мешканці можуть самі укладати всі договори з двірниками, службою, яка займеться вивезенням сміття та іншим. Якщо в будинку не створено ОСББ, керуючу компанію призначатиме міська рада на основі конкурсу.
Нагадаємо, що дах, під'їзд і приміщення підвалів - це спільна власність усіх мешканців багатоквартирного будинку.
З 2018 року буде введена, пеня за несвоєчасну оплату комунальних послуг, її розмір складе 0,1% від загальної суми боргу в день. При цьому, в законі зазначено, що сума пені не повинна перевищувати загальної суми заборгованості. Пеня буде нараховуватися щомісяця після 20 числа. Так, якщо за комуналку заплатити 30 числа, доведеться віддати на 1% більше. Нова норма може торкнутися близько одного мільйона українців.
У новій редакції закону про ЖКП зазначено наступне: якщо споживач не оплачує послуги більше одного місяця, їх йому можуть відключити. При цьому не відключатимуть газ і електроенергію, однак тепло, холодну і гарячу воду відключити можуть. Про відключення мають попереджати за 30 днів. Як тільки борг буде сплачений на наступний день поставку послуг відновлять.
Куди скаржитися
Якщо вода, газ, або світло доходить до квартири в поганій якості, українці мають право викликати постачальника , або його представника. За висновками перевірки складається акт-претензія, а постачальник повинен перерахувати вартість послуги. Якщо результати дослідження покажуть, що, наприклад, відібраний газ відповідає встановленим вимогам, вартість дослідження доведеться покрити самостійно.
Якщо постачальник за викликом не прибув, акт можна скласти без нього, але при цьому потрібно отримати підписи як мінімум двох сусідів. Акт листом надсилається постачальнику, і він повинен протягом п'яти днів прийняти рішення: перерахувати платіжки, або обґрунтовано відмовити. Якщо постачальник ігнорує вимоги, можна подавати в суд.
Українці дуже рідко користуються своїми правами в питаннях ЖКГ і не поспішають звертатися до суду, якщо через поганий тиск в системі на останніх поверхах багатоповерхівок погано надходить вода, або ж замість гарячої води - тепла.