• Головна
  • У Білій Церкві завершили консервацію водонапірної башти Шухова
Фото
11:58, 21 листопада 2017 р.

У Білій Церкві завершили консервацію водонапірної башти Шухова

Фото

У Білій Церкві завершили консервацію водонапірної башти Шухова, яка є пам'ятником архітектури і височіє у самісінькому центрі міста. Питання реставрації споруди неодноразово підіймалось у міській раді і лише в цьому році компанія «УСПА-ЛЕД» приступила до виконання робіт.

Директор компанії ТОВ «УСПА-ЛЕД» Олександр Магдич, розповів сайту 04563 про стан башти сьогодні і про те, які роботи були виконані на спорудженні.

У 2016 році компанія «УСПА-ЛЕД» провела обстеження башти, а в 2017 році приступила до робіт на об'єкті. За словами Олександра Магдича, абсолютно не вірно думати про те, що компанія проводить реставрацію башти або, законсервувала її повністю. Однак, про все по порядку.

Башта Шухова була побудована з металу і дерева в 1929 році за проектом Володимира Шухова. Однак, у всіх будівельних матеріалів є свій термін служби. Дерев'яна конструкція вежі - «Тепляк», служила для захисту водяного бака від впливу сонця, морозу та води. Ця конструкція обшита дошкою 25х25 двома шарами, а між нею покладена толь, яка фактично утеплювала бак. Головним ворогом дерев'яного «Тепляку» башти Шухова є грибок і сонце. Практично всі дерев'яні елементи башти вражені грибками трьох видів: синь, пліснявий грибок і гнильний грибок. Жуки-короїди заражають спорами грибка здорові дерева. Після зрубу такого дерева і просушування деревини грибок припиняє розвиватися, але його спори залишаються в дереві. З огляду на те, що деревині на башті Шухова вже 88 років, різкі перепади температури викликають появу конденсату на всій поверхні. Пряме влучення опадів і вологий конденсат сприяли пробудженню спорів, внаслідок чого руйнувалася структура деревини. Найбільше постраждала покрівля вежі, яка покрита металом в прямому контакті з деревиною. Покрівля знаходиться в аварійному стані, дерево втратило свої фізичні властивості і вже не в змозі тримати металеву покрівлю. Шматки металу зриває при сильних поривах вітру. А також деревина не може більше утримувати свою вагу через повне руйнування грибками і несе загрозу проїжджаючим автомобілям і людям, які проходять під вежею. Цвяхи, що кріплять металеву покрівлю в дерев'яному каркасі даху, випадають.

За словами Олександра Мангдича, стояче повітря всередині башти, а також відсутність вентиляції спільно з конденсатом (росою), сприяли розвитку гнильного грибка і сині.

У Білій Церкві завершили консервацію водонапірної башти Шухова

У Білій Церкві завершили консервацію водонапірної башти Шухова

Покрівля вежі давно втратила свої функції, і вся деревина всередині вежі намокає і глибоко промерзає, що призводить до глибокого проникнення шкідливих спорів і активному росту грибка. Мокра деревина при контакті з металом викликає окислення металу, а окислений метал (іржавий) в місцях кріплення до нього дерев'яних балок сприяв розвитку гнильного грибка всередині. На вигляд балка виглядає досить добре, але при механічному впливі на неї - вона розсипається.

У компанії відзначають, що боротися з грибками можна різними способами. Для цього проводять гідроізоляцію дерев'яних елементів конструкції матеріалами, що не пропускають вологу, при цьому виводять пар на поверхню зовні. Обробляють деревину каркаса різними антисептиками. У випадку з баштою Шухова більше 70% дерев'яних елементів вражені грибком і втратили свої фізичні властивості. В рамках реставраційних заходів збереження історичного будівельного матеріалу необхідно застосувати кілька хімічних сумішей, дії яких спрямовані на виправлення дій шкодять організмів і на виправлення заподіяної ними шкоди. Ці хімічні засоби можна розділити на чотири основні групи:

1. Хімічні засоби для профілактичного захисту і боротьби зі шкідливими комахами

2. Хімічні засоби для профілактичного захисту і боротьби з цвіллю

3. Хімічні засоби для боротьби з трьома видами грибка в кладці і конструкціях

4. Спеціальні хімічні засоби для нестандартних проблем

Для захисту частково збережених дерев'яних елементів, компанія «УСПА-ЛЕД» провела спеціальні тести і використала досвід партнерів - реставраторів з Німеччини та Італії. Внаслідок відсутності лакофарбового покриття башти і грибка, було прийнято рішення укрити вежу сіткою, що затіняє. Варто зазначити, що дерево, вкрите фарбою, добре переносить вплив сонця. Ультрафіолетові промені викликають руйнування деревини, в складі якої міститься від 20 до 30% лігніну. Лігнін - це природний полімер, який надає деревині такі властивості як колір, структура, твердість, щільність, в'язкість і інші. При впливі сонця на вкриту фарбою деревину, Лігнін вигорає. Деревина стає сірою і пухкою, руйнується внутрішня і зовнішня структура дерева.

У Білій Церкві завершили консервацію водонапірної башти Шухова

У Білій Церкві завершили консервацію водонапірної башти Шухова

Так, як «продукти руйнування» не дадуть можливості зчеплення шару фарби, в компанії прийняли рішення затягнути башту сіткою, щоб уповільнити руйнівну дію ультрафіолету. Але незважаючи на це, все одно велика частина дерев'яних конструкцій вимагає заміни. Затіняюча сітка не дасть гарантії того, що в результаті дії вітру, снігу, води, грибків всіх видів дерев'яні елементи башти не почнуть падати.

Металевий каркас башти становить 35% споруди. Близько 40 тон металу було замінено в 1949 році, під час робіт з відновлення вежі. Після війни роботи проводилися в умовах дефіциту кваліфікованих робітників і відсутності необхідного інструменту. Це не могло не позначитися на конструкції башти. Гвинтові сходи мають руйнування. Зварювальні шви не були захищені належним чином від корозії і вимагають часткової заміни і відновлення.

Несучий гіпербалоід башти (каркас) постраждав від корозії, і вимагає піскоструминного очищення і покриття антикором. Деякі елементи каркаса башти були зроблені з порушенням технології виробництва гнутих деталей і гнулися «на холодну». Гнули метал паразовними домкратами, чавунною плитою і тягнули величезними болтами. І по сьогодні ці елементи знаходяться в напрузі, і при демонтажі вже не збережуть посадочні розміри, тому башту вкрай небажано демонтувати або міняти її місце знаходження. Кріплення елементів виконані заклепувальними з’єднувачами, які теж зазнали корозії. Необхідно проводити антикорозійну обробку і замінювати деякі металеві елементи вежі. Наприклад, нижнє опорне кільце має великі пошкодження корозією. Воно виготовлене з листової сталі 640х14 мм і має явні сліди виразкової корозії. Виразкова корозія характерно з'являється там, де метал знаходиться в контакті з ґрунтом і бетоном.

У Білій Церкві завершили консервацію водонапірної башти Шухова

У Білій Церкві завершили консервацію водонапірної башти Шухова

А ось верхнє кільце вежі має мінімальні пошкодження корозією.

У Білій Церкві завершили консервацію водонапірної башти Шухова

У Білій Церкві завершили консервацію водонапірної башти Шухова

Вертикальні форми «Тепляків» необхідно захистити від впливу корозії, тому, що при прямому контакті з деревиною створюються ідеальні умови для пробудження спор грибка.

Мало хто знає, але під баштою «Шухова» існує цікава галерея, в якій прокладені комунікації. Її стіни побудовані з тесаного каменю на розчині, склепіння і перекриття - виконані з монолітного цементного розчину і наповнювачу з битої цегли з армуванням сталевими прокатними балками і рейками. Це може стати дуже цікавим і популярним місцем для туристів. Але до відвідування туристами башти ще дуже довго. Для реалізації подібного проекту необхідно від 8 до 16 місяців. Але це вже інша історія.

Читайте також: Водонапірна башта - історична спадщина Білої Церкви, яка потребує реконструкції.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Водонапірнабашта #пам'яткаархітектури #новини #БілаЦерква #консервація
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...