Яких змін зазнав ринок праці в Україні та Польщі за рік від початку повномасштабного російського вторгнення в Україну
Події в Україні з 24 лютого 2022 року по 23 лютого 2023 року неабияк вплинули на різні сфери життя, зокрема на роботу підприємств і ситуацію з працевлаштуванням. Агенція з працевлаштування українців у Польщі Grupa Progres дослідила, як змінювався у цей час ринок праці в Україні та Польщі.
За даними прикордонної служби з 24 лютого 2022 року до 20 лютого 2023 року до Польщі з України прибуло майже 10 млн осіб, з них понад 8 млн невдовзі повернулися додому. На початок 2023 року у Польщі перебуває близько 1,88 млн вимушених переселенців з України. Найскладнішими по обидва боки кордону були перші місяці після російського вторгнення – у березні та квітні 2022 року більшість українських підприємств призупинили чи суттєво скоротили свою діяльність, а польський уряд мав терміново організувати допомогу для багатьох біженців з України.
Магда Домбровська, віце-президентка агенції Grupa Progres зазначає:
«У звичних умовах ми заздалегідь знаємо про кількість українців, які зацікавлені в роботі в Польщі, їхні компетенції, плани на майбутнє, рівень знання польської мови тощо. Проте після 24 лютого у Польщі запанував хаос – настільки велика хвиля неочікуваних вимушених переселенців з України стала чималим викликом. Спочатку ми змушені були діяти інтуїтивно, щоб надати першу необхідну допомогу, та водночас розробляти нові стратегії, які були б дієвими у поточних умовах».
Ситуація на українському ринку праці у 2022 році
На початку весни 2022 року український ринок праці був майже паралізований, але вже влітку українці почали адаптуватися до нових умов і значна частка підприємств в Україні частково чи повністю відновила свою діяльність. На жаль, певні галузі навіть через рік мають невтішні показники. Найбільше постраждала металургійна промисловість (вона втратила 60-70% виробничих потужностей), а також галузі, які не можна перевести на віддалену роботу, наприклад, авіа- та морський транспорт, сфера послуг тощо.
Зрозуміти зміни на українському ринку праці допоможе інформація від Європейської Бізнес Асоціації (EBA), яка провела опитування 118 керівників великих компаній з іноземними інвестиціями. Результати цього опитування свідчать, що у березні 2022 року працювали лише 17% компаній, у квітні – 28%, а вже у травні – 47%.
За даними Міністерства економіки України понад 50% підприємств обмежили територіальну сферу діяльності, 31% були змушені закрити окремі офіси чи точки продажу, а 3% – повністю припинили діяльність. Станом на кінець жовтня Мінекономіки повідомило про переміщення 761 підприємства в межах України на більш безпечні території. Серед них 40% складають підприємства торгівлі та ремонту автотранспортних засобів та майже 32% – переробної промисловості. Ще 274 підприємства чекали на переїзд.
Попри те, що українські підприємства та уряд намагаються максимально відновити економічну діяльність, рівень фактичного безробіття суттєво зріс. У 2021 році він становив 10,3%. Точна інформація за 2022 рік відсутня, але згідно з оцінками Міністерства економіки України та Національного банку України станом на 17 січня 2023 року рівень безробіття в Україні становить приблизно 30%.
Особливості працевлаштування українців у Польщі у 2022 році
Згідно з даними Міністерства праці та соціальної політики Польщі від 6 лютого 2023 року 1,5 млн українців отримали номер PESEL, з них близько 0,5 млн – діти. На початок 2023 року 900 тисяч осіб з України працевлаштувалися в Польщі на спрощених умовах. Аналіз ринку праці Польщі свідчить, що торік частка українців, зацікавлених у тимчасовій роботі в Польщі, – зросла на 34% у порівнянні з 2021 роком. Крім цього, зі зрозумілих причин збільшилася кількість жінок і зменшилася кількість чоловіків з України, які шукають постійну чи тимчасову роботу в Польщі.
Стосовно сфер зайнятості, то українські біженці найчастіше були зайняті:
- у І кварталі 2022 року у харчовій промисловості, будівництві та виробництві;
- у ІІ та ІІІ кварталах у сільському господарстві, торгівлі та сфері HoReCa;
- у ІV кварталі у логістиці, електронній комерції, виробництві та торгівлі.
З початку російського вторгнення в Україну велика кількість польських компаній висловила готовність вжити заходів для створення додаткових робочих місць для жінок, реорганізувавши умови праці на деяких посадах, які раніше займали чоловіки. На жаль, більшість цих спроб зазнали невдачі через складність реалізації. Натомість у підприємствах на 29% у порівнянні з 2021 роком збільшилася кількість працівників чоловічої статі з Азії, Африки та Південної Америки. Згідно з даними Grupa Progres, кількість пропозицій роботи для жінок теж зросла – приблизно на 20%, проте це навряд чи відбулося завдяки реорганізації наявних робочих місць.
Змін зазнала і тривалість роботи українців на одному робочому місці. В середньому строк контракту працівників з України зріс на 10%. Слід відзначити низький відсоток українців у Польщі, які готові переїхати в інше місто задля поліпшення умов роботи та проживання. У 2022 році кількість таких працівників становила лише трохи більш як 5%. Ймовірно, це пов'язано з тим, що зараз велика частина працевлаштованих українців у Польщі проживає там разом із дітьми. Відповідно, переїзд означає не лише зміну місця проживання, а й зміну школи чи дитячого садочка та необхідність повторної адаптації дітей до нових людей та обставин. Враховуючи події останнього року, зрозуміло, що далеко не кожна українська родина готова до ще одних змін.
За потреби знайти нову роботу українці можуть звернутися до агенції Grupa Progres. Щороку компанія допомагає офіційно працевлаштуватися понад 20 тисячам осіб. Отримати безплатний доступ до актуальних вакансій можна на сайті агенції. Прискорити пошук допоможе резюме, надіслане на електронну скриньку [email protected] з вказаними в ньому компетенціями та досвідом роботи. Компанія працює лише з перевіреними роботодавцями та надає всебічну підтримку українцям, тож з її допомогою українці зможуть знайти нову роботу в Польщі значно швидше.