Як правильно облаштувати свердловину на воду після буріння
Створення власної системи водопостачання складається із двох етапів. На першому виконується буріння, на другому – облаштування свердловини в Обухові https://burenie-skvazhin.com.ua/ru/burenie-skvazhin-na-vodu-v-kieve-i-kievskoj-oblasti/burenie-skvazhin-obuhovskij-rajon/ та монтаж комунікацій. Залежно від глибини залягання вод та складності всієї схеми водопідготовки та водорозподілу ці роботи можуть виявитися як досить бюджетними, так і дорогими.
Для пісочних свердловин із заляганням вод у межах до 50 метрів буріння ґрунту та облаштування джерела простої конструкції виявляться менш витратними. Однак такі джерела можуть замулюватися, і потрібне їх прокачування. Також верхні горизонти підземних вод можуть бути піддані забрудненням поверхневими водами з технічними рідинами, добривами та пестицидами з полів.
Свердловини на артезіанські глибини дають більший дебет. Але для буріння на глибокі горизонти використовується дороге обладнання, необхідна водорозвідка та проведення інших підготовчих робіт.
Артезіанська вода є чистою, але, як правило, мінералізованою. Для доведення її якості до значень, що рекомендуються для пиття, використовуються різні пом'якшувальні фільтри або інші способи водопідготовки.
Особливості насосного обладнання для свердловин
Всі насоси поділяються на ручні та електричні. Розумно залишити для себе можливість ручного перекачування рідини у разі відключення електроенергії.
Підбір свердловинного насоса для автоматичної роботи здійснюється у прив'язці з технічним параметром труб та характеристиками самого джерела.
Вибір визначається з урахуванням таких критеріїв:
- рівень глибини свердловини та дані про максимальну глибину роботи насоса;
- очікуваний рівень споживання – для сім'ї на 3-4 особи зазвичай достатньо агрегату потужністю 50 літрів за хвилину;
- потужність насоса не повинна перевищувати дебет свердловини;
- напір – визначається виходячи з глибини свердловини (до встановленої глибини додається 30 метрів і плюс 10% до суми, що вийшла), таким чином, для п'ятдесятиметрової глибини підійде мотор з напором 90 м;
Також враховується діаметр труби – найбільш поширений – 4 дюйми, на які розраховано багато типів насосів.
Тип насоса
- Поверхневі насоси – прості в обслуговуванні; зручні агрегати. Але ефективна потужність поверхневого насоса обмежена глибиною 8-10 метрів. У більш глибокій свердловині слід орієнтуватися на занурювальні види насосів.
- Занурювальні насоси – залежно від потужності здатні піднімати воду з більш ніж 100 м глибини з дебітом 100 кубометрів на годину.
За механізмом роботи виділяють насоси:
- вібраційні,
- шнекові,
- вихрові,
- відцентрові.
Можливо, найкращим рішенням для вас виявиться невелика станція зі свердловинним насосом, фільтрами, гідроакумулятором.
Як зберегти герметичність обсадної труби
Обсадні труби забезпечують підтримку структури та герметичності свердловини. При монтажі герметизації всіх стиків спеціальними герметиками та зварюванню (у разі металевих труб) приділяється особлива увага.
Залежно від типу ґрунту та глибини буріння визначається вибір обсадної конструкції та схема її монтажу:
- однотрубна – обсаджування виконує і функцію експлуатаційного каналу з насосом;
- подвійна обсадка – коли тільки внутрішнє обсадження є експлуатаційним.
В якості обсадних використовуються труби з таких матеріалів:
- металеві – з чорного металу та нержавіючі;
- нПВХ (непластифікований полівінілхлорид);
- ПП (поліпропілену);
- ПНД (поліетилен низького тиску).
Для неглибокого буріння ґрунту можна вибрати для встановлення пластикові труби, які вже довели свою практичність за найдоступнішою ціною.
Як захистити свердловину від впливу навколишнього середовища
Навколо свердловини має бути створена санітарна зона. Оптимальною вважається площа 15 на 15 метрів.
Крім того, проводяться роботи з монтажу захисного оголовка для свердловини.
Оголовки випускаються:
- чавунні;
- сталеві;
- пластикові.
Чавунні та сталеві вироби міцні, витримують до 500 кг, але потребують антикорозійного покриття. Вироби із пластику не підмерзають, проте їх краще не використовувати у парі з важким насосом, оскільки максимальне навантаження не перевищує 200 кілограмів.
Необхідний також монтаж кесона або адаптера. Кесон є невеликим закритим підземним поглибленням, в якому можна розмістити обладнання на рівні нижче промерзання грунту. Найзручніший у подальшому обслуговуванні варіант.
Установка адаптера передбачає врізання в трубу та розведення води нижче точки промерзання з подальшою доставкою води в гідробак, що знаходиться в теплому приміщенні.
Таке облаштування забезпечує захист і свердловині, і обладнання.